Strona główna Kariera Błędy w CV, których musisz unikać

Błędy w CV, których musisz unikać

Odpowiednio przygotowane CV to pierwszy krok do sukcesu. Mimo ogólnej znajomości zasad jego konstruowania, zdarzają się niewybaczalne błędy, którą mogą wszystko zniweczyć. Poznaj je i miej pewność, że Twoje CV jest idealne.

1. CV niedopasowane do ogłoszenia

Żeby Twoje CV było postrzegane w odpowiedni sposób, musi zawierać informacje, będące odpowiedzią na ogłoszenie pracodawcy. Jeżeli praca ta wymaga osoby o umiejętnościach interpersonalnych, wspomnij w swoim CV o przebytym szkoleniu dotyczącym kontaktów z klientami. Analogicznie, jeśli posiadasz jakąś cechę, której wymaga pracodawca, nie możesz zapomnieć umieścić jej w CV. Jest tylko jeden warunek: zawsze pisz prawdę, nie naciągaj rzeczywistości do czyichś potrzeb, bo prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw.

2. Niepotrzebne informacje i rozbieżności

Unikaj rozdmuchiwania swojego CV informacjami, które nic nie dają pracodawcy. Jeśli pewna część Twoich umiejętności lub wiedzy, nie jest w ogóle związana z potrzebami stanowiska, na jakie aplikujesz – usuń je. Przeładowane CV może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego, pokazać, że nie wiesz dokładnie, co wymagane jest na stanowisku, o jakie się starasz. Musisz być konsekwentny, nie umieszczaj w CV czegoś, co jest sprzeczne z informacjami, jakie można o Tobie znaleźć. Nie uwierzysz, ale w dzisiejszych czasach nawet Twoje profile społecznościowe, mogą być wykorzystane do weryfikacji pewnych faktów. Sprawdź, czy informacje w CV pokrywają się z tymi w GoldenLine czy LinkedIn.

3. Nieaktualna wiedza

CV można napisać tak, że pracodawca będzie sądził, że ze swoją wiedzą zatrzymaliśmy się 10 czy 20 lat wstecz. Jeśli prezentację swojego wykształcenia zakończysz na podaniu uczelni wyższej, rekruter może pomyśleć, że nijak później swej wiedzy nie poszerzałeś. Co ze szkoleniami, odbytymi praktykami, nowymi umiejętnościami, które rozwijasz? To wszystko musi się znaleźć w CV. Musisz pokazać, że się rozwijasz, że przez cały czas aktualizujesz i poszerzasz wiedzę, tylko to rokuje dobrze dla przyszłego pracodawcy.

4. Brak rezultatów

W swoim CV możesz zawrzeć wszystkie dotychczasowe miejsca pracy, ale nijak będzie się to prezentować, jeśli nie osiągnąłeś na tych stanowiskach żadnych rezultatów. Niektórzy ludzie przez lata obejmują „stołki”, a kiedy kończą współpracę z daną firmą, nikt nie jest w stanie wskazać do dobrego do niej wnieśli. Jeśli masz na swoim koncie jakiś sukces, wdrożenie nowego systemu, podpisanie intratnego kontraktu czy podniesienie poziomu sprzedaży – napisz o tym. Im więcej cyfr i dat, tym bardziej jesteś wiarygodny, a Twoje osiągnięcia obrazowe.

5. Błędy i zawiłości

Nawet najlepsze CV może zostać zepsute przez błąd ortograficzny czy niepoprawną stylistykę. Takie rzeczy zdarzają się każdemu, dlatego koniecznym jest, żebyś kilkakrotnie sprawdził swoje CV, zanim trafi ono w ręce potencjalnego pracodawcy. 3 fakultety nic Ci nie dadzą, jeśli wychwyci on brak podstawowych umiejętności. Zrezygnuj z branżowego żargonu, nie wiesz, czy osoba rekrutująca będzie go znała, a to może wprowadzić niejasności. Niech Twoje CV będzie skonstruowane inteligentnie, tak, aby każdy mógł je odpowiednio odebrać.

Dobra praca jest na wyciągniecie ręki, ważne tylko, żeby nie zaprzepaścić swojej szansy źle skonstruowanym CV.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj