Strona główna Firma Content marketing – jakie daje korzyści?

Content marketing – jakie daje korzyści?

Jeśli potencjalny klient nie może znaleźć Cię w internecie, to znaczy, że… nie istniejesz! Aby polepszyć swoją pozycję w wyszukiwarce, a jednocześnie zwiększyć świadomość marki czy kreować swój wizerunek jako eksperta w branży, potrzebujesz konkretnych, dokładnie zaplanowanych działań. Czym jest content marketing i co może Ci dać? Przekonajmy się.

Content marketing – co to jest?

Co to jest content marketing? To inaczej marketing treści; rodzaj strategii działań w sieci opierających się na tworzeniu wartościowych treści – użytecznych dla odbiorcy i jednocześnie umożliwiających osiągnięcie konkretnego celu. Content marketing nie jest typowym, jednostronnym przekazem reklamowym – nastawienie na klienta oraz budowanie z nim długotrwałych relacji to charakterystyczna dla niego cecha. W związku z tym opiera się na zrozumieniu i odpowiadaniu na potrzeby odbiorcy.  

Agencja content marketingowa opracowuje szczegółowy plan działania, dzięki któremu firma może uzyskać założone, do tego mierzalne efekty – od zwiększenia ruchu na stronie internetowej po budowanie świadomości marki. Co istotne, przygotowanie contentu to tylko jeden z elementów tej strategii. Agencja content marketingowa zajmuje się:

 • tworzeniem, 
 • dystrybucją
 • i promocją treści.

Proces pracy nad contentem na tym jednak się nie kończy. Content marketingowcy analizują nowe i istniejące już treści oraz sprawdzają, jakie dają rezultaty – czy i jak są czytane, czy i jak można je rozbudować lub które z nich usunąć.

Rodzaje treści w content marketingu

Jeśli chcesz zainwestować w content marketing, agencja zarekomenduje Ci optymalne rodzaje działań. Można podzielić je na wewnętrzne oraz zewnętrzne:

 • Content marketing on-site (wewnętrzny) – to inaczej publikowanie treści na stronie internetowej klienta, na blogu oraz w mediach społecznościowych. Celem tego rodzaju działań jest ściągnięcie oraz zatrzymanie użytkownika w witrynie, co skutkować może sprzedażą, lub zachęcenie do powrotu na stronę.
 • Content marketing off-site (zewnętrzny) – publikowanie treści na zewnętrznych, najczęściej płatnych serwisach. Wpływa to na ruch na stronie internetowej, a jednocześnie pozwala np. na budowanie wizerunku eksperta oraz zwiększa świadomość marki.

Należy podkreślić, że pod hasłem „content” kryją się różnego rodzaju wartościowe treści. Oprócz rozumianych standardowo, jak artykuły, np. blogowe, posty w social media, newslettery czy e-booki, są to również:

 • video,
 • grafiki, zdjęcia, infografiki,
 • audiobooki,
 • podcasty,
 • GIFy,
 • webinaria itd.

Content należy dopasować do profilu prowadzonej działalności oraz do charakteru i wizerunku marki.

Korzyści płynące z content marketingu

Według danych Content Marketing Institute aż 86% firm z branży B2C korzysta z content marketingu[1]. Nic w tym dziwnego – z działań w tym zakresie można czerpać mnóstwo korzyści. Oto kilka przykładów:

 • generujesz o wiele więcej leadów niż przez tradycyjny marketing,
 • zwiększasz ruch w witrynie,
 • nawiązujesz pozytywne relacje z odbiorcami,
 • kreujesz wizerunek eksperta,
 • wpływasz na rozpoznawalność marki,
 • tworzysz zaangażowaną społeczność wokół marki.

Content marketing – jakie daje korzyści?

Ile kosztuje content marketing?

Content marketing nie stanowi budżetowego zamiennika dla innych działań PR-owych. To pełnoprawna, a przy tym efektywna strategia pozwalająca na osiągnięcie realnych, a przy tym jak najbardziej mierzalnych efektów. Dyskutując o kosztach i planując działania, należy wziąć pod uwagę, że to inwestycja długofalowa, a na pierwsze wyniki często trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Ponadto na końcową cenę składa się nie tylko koszt napisania tekstu przez copywritera (bądź przygotowania materiałów video, webinaru czy podcastu). Marka płaci również za wybranie optymalnych kanałów dystrybucji, co pozwoli na promocję publikowanych treści, oraz za samą publikację. Do tego należy doliczyć koszty związane z obsługą procesu. Cena zależy też od tego, czy i jak bardzo intensywne są działania konkurencji, a także, czy firma ma już przygotowaną bazę wartościowych treści, czy dopiero należy stworzyć takie materiały. Dlatego podanie jakichkolwiek szacunkowych kosztów, bez dokładnej analizy potrzeb firmy, jest niemożliwe.

Dla kogo jest content marketing

Content marketing to rozwiązanie, z którego mogą – a nawet powinny – korzystać wszystkie firmy sprzedające i/lub promujące swoje produkty bądź usługi w internecie, niezależnie od profilu (B2B czy B2C). Marketing treści to w zasadzie niezbędne narzędzie, dzięki którym strona danej firmy jest widoczna w wyszukiwarce. Jednocześnie pozwala budować trwałą relację z coraz większym gronem użytkowników. Działania w tym zakresie można prowadzić samodzielnie, poświęcając na to znaczną ilość czasu, lub powierzyć to zadanie doświadczonej agencji content marketingowej.

 

[1] Dane z 2018 roku. 


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here