Strona główna Edukacja Reportaż: Jak napisać reportaż?

Reportaż: Jak napisać reportaż?

Sprawdź czym jest reportaż, jakie występują jego rodzaje, zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania reportażu.

Reportaż

Reportaż – gatunek prozy publicystycznej. Jest to opis zdarzeń i faktów znanych autorowi z bezpośredniej obserwacji. Autor pisząc stara się zachować obiektywizm.

Rodzaje:

  1. reportaż radiowy

  2. reportaż filmowy

  3. reportaż prasowy

  4. reportaż telewizyjny

Na pierwszy plan wysuwane są fakty, a komentarz odautorski jest ograniczony lub w ogóle pominięty. Zadaniem reportera jest przedstawienie pewnych zdarzeń, dopiero później ewentualnie komentowanie, czy wyjaśnianie, tak aby odbiorca sam mógł wysnuć własne wnioski.

Podstawą jest wiarygodność i autentyczność. Zebrany materiał musi być możliwy do zweryfikowania, a także aktualny.

Styl i język reportażu uzależniony jest od jego autora i jego indywidualnych predyspozycji, a także od rodzaju omawianego gatunku.

Reportaż składa się z kilku części:

  1. wstęp – ogólne przedstawienie problemu, jego uwarunkowań, uzasadnienie własnej obecności w tym miejscu,

  2. rozwinięcie – rozwój poszczególnych wydarzeń wiodący do punktu kulminacyjnego,

  3. rozwiązanie problemu,

  4. ewentualnie komentarz odautorski.

Cechy charakterystyczne:

  1. reportaż pisany jest w pierwszej osobie

  2. osoba pisząca reportaż wybiera autentyczne zdarzenie i udaje się na miejsce aby zebrać materiał

  3. rozmawia się ze świadkami, którzy widzieli dane zdarzenie

  4. sprawdzalność przedstawionych informacji, muszą być autentyczne

Po zebraniu materiału, należy go uporządkować. Można przyjmować dowolną strategię, np. uporządkować materiał w porządku chronologicznym, albo względem kolejności w jakiej docierały one do autora.

To wszystko zależy od reportera, jednak cechą wspólną wszystkich reportaży powinna być wewnętrzna dynamika czyniąca artykuł ciekawym, zajmującym dla potencjalnego odbiorcy. Należy nie bać się uwidocznienia własnych uczuć w związku z obserwowanymi faktami.

Wskazówki praktyczne

Kilka wskazówek praktycznych (na podstawie książki „Reportaż jak go napisać?”, Kazimierz Wolny-Zmorzyński, s. 143-146):

  1. Temat
    Temat musi zainteresować, musimy się nim „zarazić”. Musi on przeniknąć reportera, należy nim żyć. Gdy wiemy o czym będziemy pisać, trzeba zebrać bibliografię. Ustalić kto już o tym pisał. Dotrzeć do tych materiałów. Reporter staje się ekspertem w danej dziedzinie. Musi znać tło historyczne.

    Podczas rozmowy musi uważnie słuchać i nie wymądrzać się. Powinien dać swoim rozmówcom do zrozumienia, że będzie opisywał zdarzenie po to, aby im pomóc w danej sprawie.

  2. Notatki, nagrania, wycinki prasowe
    Wszystko to stanowi archiwum reportera, ale nie są wykorzystywane w całości. Należy zwrócić uwagę na to co jest najistotniejsze, umieć zrezygnować z mało istotnych szczegółów. Dokumenty porozkładać jak na tableau, które trzeba umieć opowiedzieć, opisać. Przeanalizować materiał, oswoić się z nim i nabrać dystansu.

  3. Jak opowiedzieć
    Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakiej roli będę występował, czy będę uczestnikiem, świadkiem, słuchaczem czy rekonstruktorem zdarzeń.

  4. Tytuł
    Powinien przyciągać uwagę odbiorcy, ponieważ czytelnik często tym się właśnie kieruje przy wyborze tekstu. Może nim być imię bohatera, albo jego nazwisko. Może chodzić o sytuację postaci i sens jej działania, może też mieć znaczenie symboliczne.

Po napisaniu reportażu dobrze jest dać jego tekst do przeczytania osobie, która nic nie wiedziała o przedstawionej historii. Powie ona co jest dla niej niejasne, a co nudne. W ten sposób reporter będzie wiedział jak ulepszyć tekst. W pracy reportera wskazana jest skromność i pokora.

Komentarze

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj