Strona główna Firma Upoważnienie: Jak napisać upoważnienie?

Upoważnienie: Jak napisać upoważnienie?

PODZIEL SIĘ

Zobacz czym jest upoważnienie, jaki układ zastosować, zapoznaj się ze wzorem i przykładem upoważnienia.

Upoważnienie

Upoważnienie jest to oficjalne uprawnienie osoby upoważnionej do występowania w imieniu osoby upoważniającej i wykonania za nią określonych zadań. Należy w nim wyraźnie wskazać osobę upoważniającą i upoważnioną.

Zwykle upoważnienie przydaje się, gdy trzeba odebrać/złożyć jakieś oficjalne pismo w urzędzie, sądzie, czy innej instytucji.

Układ

 1. Miejscowość, data;

 2. Dane osoby udzielającej upoważnienia (imię, nazwisko, adres, numer dowodu);

 3. Nagłówek („Upoważnienie”);

 4. Informacja kogo dotyczy upoważnienie;

 5. Adres i numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej;

 6. Informacja do czego zostaje upoważniona;

 7. Podpis osoby upoważniającej.

Wzór

Upoważnienie - wzór

Upoważnienie – wzór
…………………………
(miejscowość, data)

…………………………
(imię i nazwisko)
…………………………
(adres)
…………………………
(nr dokumentu tożsamości)
…………………………
(PESEL)

UPOWAŻNIENIE

Ja niżej podpisany (podpisana) upoważniam Pana (Panią) …………………………, zamieszkałego (zamieszkałą) w ………………………… przy ulicy …………………………, legitymującego (legitymującą) się dowodem osobistym [lub inny dokument tożsamości, np. paszport] o numerze …………………………, nr PESEL …………………………, do czynności związanych z ………………………… .

…………………………
(czytelny podpis)

Przykład

Upoważnienie – przykład
Nowe, 23.05.2008 r.

Adam Kowalski
ul. Nowa 5
09-345 Nowe
nr dowodu os. ACU 643466

Upoważnienie

Ja, niżej podpisany upoważniam mojego brata Aleksandra Kowalskiego, zamieszkałego w Nowych przy ulicy Dobrej 8, legitymującego się dowodem osobistym nr ACU 567854, do odbioru zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON.

Podpisano
Adam Kowalski

Komentarze

9 KOMENTARZE

 1. Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś na wykładzie dowiedziałem się ze nie umieszcza się nagłówków typu UPOWAŻNIENIE ponieważ wynika to z charakteru dokumentu.
  Pozdrawiam

 2. czy w upoważnieniu może być zawarta klauzula dotycząca odpowiedzialności materialnej za działania osoby upoważnianej ?

 3. Jestem mamą niepełnosprawnego dziecka ,które jest już pełnoletnie.Potrzebuje napisać upoważnienie w którym będę mogła napisać za syna odwołanie do sądu oraz będę mogła w jego imieniu zarządzać tz.lekarzy terapeutów jak to napisać proszę o podpowiedz.Wiem że muszę z synem to oficjalnie podpisać u notariusza.Syn jest chory na autyzm.

 4. Mam pytanie, wie ktoś jak napisać pismo o udzielenie pełnomocnictwa do odebrania odpisu wyroku z sądu? Z góry dziękuję

 5. Witam !
  A co z podpisem osoby udzielającej pełnomocnictwa ? , czy ktoś musi taki podpis potwierdzić ? , osoba chora jest chorowita i nie wychodzi z domu , mieszka na wsi , a syn mieszkający z Nią dba o wszelkie Jej sprawy .

 6. mam pytanie czy moge napisac upoważnienie na założenie licznika prądu tylko ze mieszkanie należny do chłopaka i on chce zebym wszystko mogła za niego decydować jak to zrobić dziękuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here