Strona główna Kariera Jak poprzez szkolenia poprawić swoją pozycję zawodową w kryzysie?

Jak poprzez szkolenia poprawić swoją pozycję zawodową w kryzysie?

Obecnie ludność niemal całego świata znalazła się w sytuacji bez precedensu. Zagrożenie epidemiologiczne sprawiło, że rządy nakładają na obywateli surowe obostrzenia, co utrudnia lub wręcz całkowicie uniemożliwia pracę w wielu sektorach. W związku z tym obawy o utratę zatrudnienia są coraz powszechniejsze. Nie muszą być jednak uzasadnione, jeśli wykorzystasz wolny czas na rozwój! Sprawdź, z czego się szkolić, by nie narzekać na brak pracy po epidemii.

Czy po epidemii czeka nas kryzys?

W Polsce ograniczenia dotyczące przemieszczania się i funkcjonowania niektórych firm obowiązują już od połowy marca. Mimo restrykcji COVID-19 wciąż się jednak rozprzestrzenia, co nie wróży szybkiego powrotu do normalności. Eksperci są zgodni, że w 2020 roku będziemy musieli się zmagać ze znacznym spowolnieniem gospodarczym – zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Kryzys czeka przede wszystkim branże: turystyczną, związaną z transportem pasażerskim, rozrywkową i gastronomiczną. Szacuje się jednak, że redukcji etatów będzie musiała dokonać większość firm, a bezrobocie w Polsce sięgnie 10%.

Jakie branże nie obawiają się kryzysu?

Nie każda branża odczuwa jednak negatywne skutki działania koronawirusa. Spowolnienia nie odnotowuje się m.in. w:

  • zaopatrzeniu i logistyce,
  • sektorze IT, nowych technologiach,
  • sektorze finansowym, bankowości i ubezpieczeniach, 
  • firmach farmaceutycznych,
  • e-commerce.

Co istotne, większość przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego i handlowego wskazuje niezmienione lub wręcz zwiększone zapotrzebowanie na menedżerów i specjalistów, szczególnie z branży spedycyjnej i logistycznej (według badania Antal „Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów”).

Jak utrzymać zatrudnienie – polecane szkolenia

Kilka tygodni lub miesięcy zastoju gospodarczego to sytuacja daleka od ideału, ale można w niej znaleźć również pozytywy. To np. świetny czas na rozwój, szkolenia i kursy. Zwłaszcza że duża część szkoleń stacjonarnych przeniosła się do sieci internet, a oferta kursów i szkoleń zdalnych znacząco się poprawiła. Oczywiście po ustaniu ograniczeń w przemieszczaniu warto również zainteresować się typowymi szkoleniami stacjonarnymi, gdyż wciąż bezpośredni kontakt z trenerem oraz udział w grupie szkoleniowej pozwalają szybciej i efektywniej przyswajać wiedzę.

W jakich kierunkach warto więc szkolić się, aby poprawić swoje szanse w zmienionej rzeczywistości gospodarczej? 

  • szkolenia menadżerskie – pomocne mogą być szczególnie szkolenia z umiejętności miękkich, np. zarządzania zespołem, delegowania zadań, organizacji pracy itp.;
  • szkolenia informatyczne – szacuje się, że nawet po epidemii wiele zadań w firmach realizowanych będzie zdalnie, a to tworzy zapotrzebowanie na programistów i innych specjalistów z działu IT;
  • szkolenia marketingowe – szczególnie digital marketing (marketing cyfrowy) zyska na znaczeniu, dlatego warto już teraz zapisać się na odpowiednie kursy i szkolenia w tej dziedzinie;
  • szkolenia logistyczne – rekrutacja specjalistów w tej branży prowadzona jest już teraz i z pewnością nie będą oni mieli problemów z utrzymaniem pracy.

Jeśli tylko masz taką możliwość, warto zainwestować w podwyższanie swoich kompetencji, by utrzymać dotychczasowe zatrudnienie lub szybko znaleźć nowe stanowisko w przypadku jego utraty.


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here