Strona główna Inne Jak rozpoznać symptomy uzależnienia?

Jak rozpoznać symptomy uzależnienia?

Uzależnienie to ciężka, choć uleczalna choroba. Do jej przejścia potrzeba pomocy lekarskiej, silnej woli i chęci do zmian, a czasem odosobnienia i pomocy farmakologicznej. Wychodzenie z uzależnienia to niejednokrotnie długotrwały i pracochłonny proces, który wymaga specjalistycznej terapii uzależnień. Symptomy choroby są zależne od tego w jakim stopniu jest ktoś uzależniony – i czy jest to nawrót choroby czy jej początek.

Co to jest nałóg?
Pierwsze symptomy

Co to jest nałóg?

Nałóg to choroba, która ma różne oblicza. Do jego powstania potrzebny jest czynnik: może to być nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, branie narkotyków lub kompulsywne poddawanie się czynnikowi jakim są gry, hazard, seks, zakupy czy jedzenie, albo korzystanie z sieci. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich chorób, które z pozoru różnią się od siebie, jest to, że osoby, które na nie cierpią bronią się przed przyznaniem się, do tego, że straciły kontrolę nad życiem. Zwykle sytuacja z pomocą takiej osobie nie wygląda tak, że alkoholik lub narkoman zauważa swój problem, i otwarcie się do tego przyznaje po czym zaczyna szukać pomocy jak: terapia uzależnień lub kontakt ze specjalistą. Zwykle jest to proces o wiele bardziej skomplikowany, który wymaga ingerencji otoczenia. To zwykle bliskie osoby muszą zmotywować nałogowca do poddania się leczeniu. Terapia uzależnień pozwoli uświadomić ten problem uzależnionemu, a także stanąć do walki z chorobą.

Pierwsze symptomy

Pierwszych symptomów, które są powodem do udania się na terapie uzależnień może być wiele. Po pierwsze osoba ma silną potrzebę poddawania się nałogi: spożywania alkoholu lub narkotyków, albo robieniu zakupów. Po drugie w zupełności nie kontroluje tych odruchów. Osoba uzależniona odczuwa szczęście i wpada w stan euforii poddając się nałogowi, dlatego w pewnym momencie w ogóle nie chce zaprzestać odczuwania tej przyjemności. W przypadku zaprzestania spożywania substancji uzależniony ma objawy abstynencyjne – drżenie mięśni, zaburzenia nastroju, problemy z oddychaniem, niepokój. W pewnym momencie uzależniony potrzebuje coraz większej dawki czynnika. W pewnym momencie jedyną rzeczą, która zajmuje chorującego są czynności związane z nadużywaniem. Chory wpada w ciąg – nadużywanie czynnika, wyrzuty sumienia, i ponowne nadużycia. W wielu przypadkach chorują także osoby najbliższe, które wpadają w sieć współuzależnienia. Takie osoby również powinny uczestniczyć w terapii uzależnień, ponieważ jest to również niebezpieczne dla ich życia i zdrowia.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj