Strona główna Kariera Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki. Roger Dawson

Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki. Roger Dawson

Roger Dawson

Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki

Nigdy nie zarobisz szybciej niż podczas negocjacji! – przekonuje Roger Dawson, autor poradnika „Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki” i to przekonuje dosyć skutecznie. Swoje zdanie opiera na założeniu, że właśnie w trakcie negocjacji zarobisz najwięcej, jeśli porównasz zysk z 5 minut jakie przeznaczysz na rozmowę do stawki jaką zwykle zarabiasz w godzinę. Jeśli np. w ciągu tych 5 minut uda ci się wynegocjować „zaledwie” 100 zł, to je zarobiłeś/aś właśnie w 5 minut. Łatwo obliczyć, że dałoby to 1 200 zł za godzinę. Szkoda, że nie zawsze osiąga się takie stawki, jednak raz ustalona pensja będzie wpływać co miesiąc.

Roger Dawson, autor wspomnianej książki, jest znanym w USA negocjatorem praktykiem. Prowadzi cieszące się dużą popularnością seminaria, jest cenionym prelegentem. Napisał światowy bestseller „Sekrety negocjacji dla biznesmenów”.

Książka „Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki” składa się z dwóch części: (1) jak otrzymać propozycję zatrudnienia i (2) negocjowanie wynagrodzenia. W pierwszej części autor koncentruje się na tym jak znaleźć interesującą propozycję zatrudnienia i przedstawić się w korzystnym świetle, ale na tym nie poprzestaje. Omawia również tak niepopularne w innych poradnikach kwestie jak to ile można wynegocjować, ile zażądać i jak to zrobić. Przedstawia 23 techniki przyspieszenia i zamykania negocjacji w celu uzyskania ostatecznej decyzji pracodawcy.

Druga część dotyczy negocjowania wynagrodzenia. Osoba, która otrzymała już propozycję zatrudnienia lub pragnie dostać podwyżkę, może zacząć lekturę od tej części. Opisano w niej jak należy przygotować się do negocjacji, w jaki sposób poprawnie zastosować metody nacisku, aby podbić ofertę, a także jakie występują techniki negocjacji i jak z nich korzystać. Oprócz szeroko znanych jak np. żądanie więcej niż się spodziewasz, nie przyjmowanie pierwszej oferty, zostały zaprezentowane także takie jak poradzić sobie z impasem czy zastojem podczas negocjacji itp.

Książką jest napisana przyjaznym dla czytelnika językiem. Czyta się ją bardzo przyjemnie i płynnie. R. Dawson posiada znaczne zdolności krasomówcze, co znalazło odzwierciedlenie w napisanym przez niego poradniku. Prostym językiem przedstawia on skomplikowane sprawy. Treść wzbogaca wieloma przykładami, lecz są one wplecione w tekst w taki sposób, że stanowią jego uzupełnienie, nie dominują natomiast nad wiedzą, którą autor przekazuje. Dzięki temu można wybaczyć, że poradnik nie jest zbyt atrakcyjny wizualnie.

Poradnik został skierowany do osób, które chciałyby wynegocjować lepsze warunki zatrudnienia i zarabiać więcej, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Warte uwagi i konkretne porady znajdą zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, jak też osoby pracujące już znacznie dłużej.

Nie jest to jednak książka dla wszystkich. O ile przy zastosowaniu pewnych technik negocjacyjnych można skłonić szefa do zapłacenia tyle, na ile pracownik zasługuje, to autor nie daje rad jak to wykorzystać wtedy, gdy wynagrodzenie nie jest zasłużone. To samo dotyczy pracodawców. Obie strony powinny być zadowolone z wyniku negocjacji: Osobiście jestem przekonany, że wiele osób pracuje za znacznie mniejsze stawki, niż powinny, ponieważ po prostu nie wiedzą, jak wynegocjować lepszą płacę. Z drugiej strony, wielu pracodawców mogłoby odnieść zdecydowanie większe korzyści z pracy swoich podwładnych, gdyby wiedzieli, w jaki sposób negocjować wynagrodzenia, by te zachęciły pracowników do bardziej wydajnej pracy.

Istotnym aspektem przy zapoznawaniu się z różnymi technikami negocjacji jest ten, że są one stosowane wobec ciebie. Nawet jeśli sam/a nie chcesz z nich korzystać to używają ich inni na tobie. W takiej sytuacji lepiej być świadomym tego co się dzieje i w jaki sposób się przed tym obronić, aby nie zostać oszukanym.

Poradnik „Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki” można polecić wszystkim tym, którzy nie są przekonani, że dobrze sprzedają swój czas i umiejętności w stosunku do posiadanych kwalifikacji lub też czeka ich rozmowa dotycząca wysokości wynagrodzenia i pragną się do niej dobrze przygotować. Jest to pozycja warta przeczytania, porady w niej zawarte można łatwo zrozumieć, napisana jest na tyle atrakcyjnie, że bardzo szybko się z nią zapoznasz i będziesz mógł/a ćwiczyć w praktyce przedstawione tam techniki.

Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki. Roger Dawson


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here