Strona główna Kariera Jak zostać ekspertem?

Jak zostać ekspertem?

Wiedza i doświadczenie to wartości nie do przecenienia nie tylko na wyższych uczelniach, ale również w mediach i w komunikacji społecznej. Jednakże praktyka pokazuje, że w obecnym natłoku informacji, nawet najwybitniejszy specjalista może mieć niemały problem ze skutecznym dotarciem do mediów i prezentacją swoich kompetencji oraz efektywnym kształtowaniem własnej renomy. Jak dotrzeć do osób potrzebujących naszej porady? Jak zostać cenionym ekspertem?

Nieograniczony dostęp do informacji, a także szybkość ich przekazu powoduje, że coraz częściej odbiorcy komunikatów – konsumenci, wyborcy, partnerzy biznesowi, fani… potrzebują pomocy w ich interpretacji i ocenie. Czują się zagubieni wśród natłoku komunikatów, które w różnych medialnych kanałach przedstawiane są w odmienny, a nawet sprzeczny sposób. Jedną z możliwości na uwiarygodnienie przekazu (jaką stosują powszechnie niemal wszystkie media i coraz więcej firm) jest podpieranie się wiedzą i doświadczeniem renomowanych ekspertów. Zasada działania tego mechanizmu jest bardzo prosta. Ekspert poprzez swoją wiedzę i doświadczenie uwiarygadnia dany przekaz,  poświadcza jego prawdziwość, niejako dzieli się swoją estymą z danym komunikatem.

Wydaje się proste? Owszem. Ale jest jedno “ale”. Dotyczy one momentu rozpoczęcia współpracy na linii ekspert/firma-media. Niezwykle często szybkie i efektywne skomunikowanie się specjalisty z twórcą komunikatu jest bardzo trudne. I to z obu stron. Dziennikarze, czy firmy mają problem ze znalezieniem eksperta, a eksperci – z dotarciem do firm, które ich potrzebują.

Rozwiązaniem problemu okazać się może praca specjalistów –  firm konsultingowych, które mając szerokie kontakty oraz są w stanie szybko i efektywnie skomunikować potencjalnych późniejszych partnerów. O ile oczywiście odpowiednio wcześnie zgromadzą bazy ekspertów (czyli innymi słowo o ile nawiążą współpracę ze specjalistami różnych branż). A współpraca taka jest owocna dla obu stron.

Współpraca z firmami konsultingowymi to nie tylko sposób na nawiązywanie nowych relacji biznesowych. To także możliwość wzięcia udziału w bardzo ciekawych projektach i inicjatywach. I co ważne – wykorzystania swoich kompetencji w praktyce. Wielu specjalistów, w ten sposób pozyskuje kontakty i… poszerza doświadczenie. – mówi Aleksandra Nieściuszko – Bujnicka z firmy 2B Up Consulting. – Mowa tu oczywiście nie o dziedzinie, w której dana osoba jest ekspertem, ale o świecie mediów. Nie jest tajemnicą, że nawet najbardziej wyspecjalizowana osoba nie może się przecież orientować we wszystkim. A media to skomplikowana gra.

Współpraca z firmami konsultingowymi umożliwia ekspertom świadome planowanie i konsekwentne realizowanie kariery w mediach Pozwala wybrać kanały, w których warto się pojawiać i zlokalizować te, których lepiej unikać. Praktyka pokazuje, że kreacja wizerunku eksperta – odpowiedni dobór zleceń i rozmówców, są niekiedy równie ważne co sama treść komentarzy i wywiadów.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj