Strona główna Edukacja Metoda płatka śniegu w pisaniu powieści

Metoda płatka śniegu w pisaniu powieści

Metoda płatka śniegu to popularny sposób tworzenia powieści w 10 krokach. Zakłada ona przechodzenie od ogółu do szczegółu, czyli w każdym kolejnym kroku rozwija się poprzednie treści i tym samym od jednego zdania streszczenia przez szkic dochodzi się do kompletnej powieści. Naprzemiennie zajmuje się akcją i bohaterami.

Krok 1.

W ciągu jednej godziny napis jedno zdanie. Wydaje się proste, ale to zdanie ma być najważniejsze dla całej powieści, stanowić jej streszczenie w maksymalnie 15 słowach. Musi zawierać zawód lub funkcję bohatera i jego cel. Np.:

Nastolatek sprawiający problemy wychowawcze zostaje niesłusznie wplątany w zabójstwo koleżanki z klasy i próbuje znaleźć prawdziwego sprawcę.

Krok 2.

Przez kolejną godzinę pracuj nad rozwinięciem pierwszego zdania w akapit, tak by zawierał on:

  • Początek – wprowadzenie np. Nastolatek jest przesłuchiwany w sprawie zabójstwa koleżanki.
  • Katastrofa – czyli nieprzewidziane wydarzenie np. Policja znajduje w sypialni nastolatka sfałszowany obciążający go dowód.
  • Zakończenie np. Nastolatek postanawia samodzielnie szukać sprawcy.

Należy zbudować trzy akapity każdy z katastrofą. Pierwsza z nich wynika z okoliczności zewnętrznych, czyli np. zabójstwa koleżanki. Druga to kulminacja drugiego aktu i wynika z zachowania bohatera, czyli np. nastolatek włamuje się na komisariat by przejrzeć akta. Katastrofa trzecia to przejście do kolejnego aktu i także wynika z działań bohatera, np. nastolatek udaje się po pomoc do emerytowanego znajomego policjanta.

Krok 3.

To pora na zajęcie się bohaterami – trzeba każdemu stworzyć kwestionariusz osobowy, czyli określić:

  1. Imię i nazwisko.
  2. Pochodzenie.
  3. Motywację, czyli coś na czym mu zależy i cel, czyli coś do czego dąży.
  4. Konflikt – osoby lub sprawy, które stoją na przeszkodzie osiągnięcia celu.
  5. Przemianę bohatera w toku zdarzeń – czego się nauczył.

Zajmij się tym przez dzień lub dwa.

Krok 4.

Wracasz w nim do osi akcji i rozwijasz zdania z kroku 2. na akapity, tak by każde miało katastrofę na końcu. Jedynie zakończenie nie musi jej mieć – o ile nie chcesz zakończyć powieści w sposób otwarty. Każdy akapit powinieneś opisać w maksymalnie jeden dzień.

Krok 5.

Skup się w nim na bohaterze i rozwiń historię z jego perspektywy. To zadanie jest przewidziane na tydzień.

Krok 6.

Zdania z kroku 2. rozwijałeś w kroku 4. do akapitów, a teraz każdy akapit ma mieć minimum stronę. Możesz na to poświęcić nawet kilka tygodni.

Krok 7.

Zajmij się ponownie bohaterami, ale tym razem nadaj im cechy osobowości, stwórz ich rysopis oraz opisz przeszłość. Poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz.

Krok 8.

Pora na rozpisanie powieści na sceny. Opierając się na kilku stronach z kroku 6. opisz każdą scenę w powieści. Warto użyć do tego Excela – powieść ma być podzielona na sceny, rozdziały oraz opis z perspektywy bohatera. Ten proces zajmie ci kilka tygodni.

Krok 9.

Każdą scenę z Excela rozpisz do co najmniej jednej strony opisu z perspektywy bohatera i dodaj dialogi, jeśli chcesz. Wykasuj sceny nic niewnoszące do akcji. Wydrukuj całość – każdą scenę na nowej kartce, i przejrzyj, czy warto coś dodać. Zajmij się tym na spokojnie i wykorzystaj tyle czasu, ile potrzeba, by dograć całość powieści.      

Krok 10.

To łatanie ewentualnych luk, sprawdzanie spójności powieści i łączenia się wątków, dodawanie dialogów, opisów, wprowadzenie zmian. Jednym słowem – ostatnie szlify. Zakończ wtedy, kiedy będziesz zadowolony z rezultatu.

Źródło:

https://poradnikautora.pl/metoda-platka-sniegu-czyli-jak-napisac-ksiazke-krok-po-kroku/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj