Strona główna Kariera MNiSW: od 18 maja wraca możliwość świadczenia pracy na terenie uczelni i...

MNiSW: od 18 maja wraca możliwość świadczenia pracy na terenie uczelni i instytutów

Od 18 maja wróci możliwość świadczenia pracy na terenie uczelni, instytutów i placówek PAN, a od 25 maja przywrócona zostanie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych na ostatnich latach studiów – poinformował w czwartek resort nauki.

W związku z ogłoszonymi w środę przez premiera i Ministra Zdrowia kolejnymi etapami znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią również w systemie szkolnictwa wyższego i nauki następować będą stopniowe zmiany – zapowiedziało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w komunikacie na stronie internetowej.

Jak podał resort nauki, od 18 maja mają się zmienić rozporządzenia ograniczające działalność uczelni oraz instytutów naukowych i jednostek pomocniczych Polskiej Akademii Nauk. Przywrócona ma zostać możliwości świadczenia pracy na terenie tych podmiotów. Pracodawcy będą więc mogli podjąć decyzję o przywracaniu pracowników do pracy. MNiSW zaznaczyło jednak, że decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane na bieżąco i poprzedzone ciągłym szacowaniem ryzyka.

„Przewidujemy, że od 25 maja przywrócona zostanie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych na ostatnich latach studiów oraz tych zajęć, także w ramach kształcenia doktorantów, które nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w tym w laboratoriach, centrach symulacji medycznej itp.” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo podkreśliło i jednoznacznie rekomendowało, by we wszystkich przypadkach, gdzie możliwe jest kształcenie zdalne, było ono kontynuowane w tej formie.

Zdaniem resortu, aby uczelnie mogły się przygotować do częściowego przywracania działalności dydaktycznej, już od 18 maja powinny rozpocząć intensywne prace przygotowawcze polegające na opracowaniu procedur i ich testowaniu, przygotowywaniu planów organizacji i zarządzania w zmienionych warunkach. Rektorzy w szczególności mają wdrożyć na terenie uczelni procedury związane z minimalizacją zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Przywracanie działalności uczelni oraz instytutów i jednostek PAN powinno odbywać się zgodnie z procedurami zapewniającymi bezpieczne funkcjonowanie w sytuacji zagrożenia wirusem – uważa resort.

„Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy i w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego opracowało wytyczne dotyczące przywracania działalności uczelni, które po zatwierdzeniu przez Głównego Inspektora Sanitarnego zostaną udostępnione uczelniom jako materiał wyjściowy do opracowania własnych planów i procedur” – podano w komunikacie.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ szz/ agt/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj