Strona główna Edukacja Nagrody za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze

Nagrody za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze

Nestor polskiej archeologii prof. Jerzy Gąssowski oraz amerykański astronom i historyk nauki prof. Owen Gingerich zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Benedykta Polaka przyznawanej w Łęczycy (Łódzkie) za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek w romańskiej Archikolegiacie w Tumie koło Łęczycy – jednej z najstarszych na ziemiach polskich świątyni chrześcijańskiej.

Nagrodę im. Benedykta Polaka otrzymał prof. Jerzy Gąssowski – nestor polskiej archeologii, który nadal czynnie wykonuje swój zawód. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej in. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Jego specjalizacją jest archeologia wczesnego średniowiecza Europy, pradzieje sztuki, kultura Celtów w starożytności i średniowieczu oraz dzieje i kultury Indian Ameryki Północnej. W 2006 r. naukowiec ogłosił odkrycie grobu Mikołaja Kopernika w katedrze Fromborskiej.

Drugi laureatem jest prof. Owen Gingerich. To amerykański emerytowany astronom i historyk nauki Uniwersytetu Harvarda i Smithsonian Institution od lat współpracujący z polskimi uczonymi nad spuścizną Mikołaja Kopernika. Przez trzy dekady analizował blisko 600 kopii XVI-wiecznych wydań „O obrotach sfer niebieskich”. Finalną monografię na temat tego przedsięwzięcia opublikował w 2002 r. Jest autorem ok. 200 artykułów i 300 recenzji oraz 250 publikacji popularnonaukowych lub wpisów encyklopedycznych.

W tym roku członkowie kapituły uhonorowali wyróżnieniami specjalnymi dwie osoby. Za osiągnięcia w dziedzinie eksploracji nagrodzono Małgorzatę Wojtaczkę, tegoroczną zdobywczynię bieguna południowego oraz Tomasza Mazura, etnologa, podróżnika i pisarza za jego wkład w rozwijanie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego.

W poprzedniej edycji konkursu nagrodzono światowej sławy astronoma i astrofizyka z USA, badacza mgławicy Oriona, zaangażowanego w wieloletnią współpracę z polskimi naukowcami, prof. Charlesa Roberta O’Della oraz profesora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzykologa działającego w Boliwii, odkrywcę i propagatora barokowej muzyki z jezuickich misji w Ameryce Łacińskiej – ks. prof. Piotra Nawrota SVD.

Ustanowiona w 2014 r. nagroda przez przedstawicieli Oddziału Polskiego The Explorers Club, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Gminy Miejskiej Łęczyca oraz Starostwa Powiatu Łęczyckiego, przyznawana jest dorocznie dwóm osobom: obywatelowi polskiemu oraz obcokrajowcowi, zasłużonemu we współpracy z badaczami polskimi, „za ich wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na Ziemi, w morzu, w powietrzu i kosmosie”.

Patron nagrody – Benedykt Polak – to polski zakonnik – franciszkanin, który wraz z legatem papieża Innocentego IV, w latach 1245 – 1247 odbył misję poselską do chana Mongołów. Po powrocie wysłannicy ci przekazali Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji. Stało się to na 50 lat przed powstaniem relacji z podróży dzieła Marco Polo.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj