Strona główna Inne NCN dofinansuje 39 projektów w ramach konkursu POLS

NCN dofinansuje 39 projektów w ramach konkursu POLS

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs POLS. Naukowcy z zagranicy otrzymają ponad 30,5 mln zł na projekty badawcze realizowane w polskich instytucjach naukowych. W sumie dofinansowanych zostanie 39 projektów.

Jak poinformowało w środę NCN, POLS jest konkursem wspierającym mobilność, realizowanym w formule małych grantów dla naukowców z całego świata, chcących prowadzić badania w Polsce. Kwota grantu (od 100 do 200 tys. euro) może być przeznaczona na wynagrodzenia zespołu badawczego, amortyzację lub zakup aparatury, koszty materiałów i usług, koszty wyjazdów i konferencji oraz inne koszty dotyczące realizacji projektu.

„Badacze mogli zaplanować projekty trwające 12 miesięcy lub 24 miesiące. W uzasadnionych przypadkach będzie możliwe przedłużenie okresu realizacji projektu, jednak musi się on zakończyć do 30 kwietnia 2024 r.” – podaje Centrum.

W konkursie naukowcy złożyli 99 wniosków na łączną kwotę ponad 74 mln zł, z czego do finansowania skierowano 39 projektów: 21 z zakresu nauk ścisłych i technicznych (ST), 8 z zakresu nauk o życiu (NZ) oraz 10 z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS).

Łącznie wszyscy badacze otrzymają ponad 30,5 mln zł, z czego 85 proc. jest finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021, a 15 proc. to współfinansowanie krajowe.

„POLS obejmował wszystkie dziedziny nauki według paneli dyscyplin NCN, ze szczególnym wsparciem badań polarnych i badań z zakresu nauk społecznych. Na listach rankingowych projektów rekomendowanych do finansowania znalazły się trzy projekty z dziedziny badań polarnych oraz dziesięć projektów z nauk społecznych” – zaznaczono w komunikacie NCN.

Złożone wnioski były oceniane przez międzynarodowe panele ekspertów. Powołane zostały trzy panele dla każdej grupy nauk (HS, NZ, ST), a naukowcy z Polski i Norwegii nie mogli oceniać wniosków. Każdy projekt podlegał ocenie trzech ekspertów. Ostateczną listę zwycięskich projektów zatwierdził Komitet Programu „Badania podstawowe”, zaś decyzje o finansowaniu wydał dyrektor NCN.

„Komitet Programu docenił wysoki poziom naukowy wniosków i uznał konkurs za sukces, pomimo początkowych obaw, że trudno będzie przyciągnąć świetnych naukowców z zagranicy do pracy w polskich instytucjach badawczych. Co najmniej dziesięć dodatkowych projektów zasługiwało na rekomendację do finansowania, niestety pula środków okazała się niewystarczająca” – mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

Wyniki konkursu można znaleźć tutaj: https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2020-12-16-pols

POLS jest jednym z trzech konkursów finansowanych w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014-2021 w ramach programu „Badania”, w którym NCN pełni rolę operatora odpowiedzialnego za badania podstawowe i dysponuje alokacją w wysokości 40 proc. z ponad 129 mln euro. Program „Badania” ma na celu wspieranie polskiej nauki m.in. poprzez jej umiędzynarodowienie i poprawę efektywności w zdobywaniu grantów UE oraz ERC oraz zintensyfikowanie współpracy pomiędzy nauką, biznesem i społeczeństwem.

PAP – Nauka w Polsce

agt/


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here