Strona główna Firma Przemysł wydawniczy

Przemysł wydawniczy

Każdego dnia w Europie ukazuje się około 3 tysięcy różnych gazet, zaś każda z nich ukazuje się w wielu egzemplarzach. Są one cennym źródłem informacji o aktualnych wydarzeniach oraz o otaczającym nas świecie. Dodatkowo na całej kuli ziemskiej publikowane są książki, albumy, mapy… Nic dziwnego, że przemysł wydawniczy we współczesnym świecie odgrywa tak ważną rolę.

Co warto wiedzieć na temat działalności wydawniczej? Skąd taka popularność tej gałęzi przemysłu? Aby zrozumieć istotę dzisiejszego rynku wydawniczego, warto cofnąć się nieco w czasie. Już w starożytności słowo pisane miało swą niezwykłą wartość, choć dostęp do niego był znacznie utrudniony. Wykonywane wówczas kopie książek były dostępne tylko dla grupki osób, zaś „przepisywaniem” książek na potrzeby zainteresowanych zajmowali się specjalnie przygotowani do tego zadania niewolnicy. W późniejszych wiekach działo się podobnie. Znany jest do dnia dzisiejszego wizerunek średniowiecznego mnicha, który ze skupieniem przepisuje księgi. Był to proces długotrwały, wymagający ogromnych umiejętności i staranności. Nic dziwnego, że przy takim sposobie kopiowania książek były one rarytasem, na który pozwolić mogli sobie tylko nieliczni.

Przełomem okazał się XV wiek i odkrycie druku przez Guttenberga. Od tego też momentu można mówić o początkach przemysłu wydawniczego. Dzięki prasie drukarskiej każde dzieło mogło być powielane w dowolnej ilości egzemplarzy, co przyczyniło się do rozwoju czytelnictwa. Pisanie i czytanie zaczęło stawać się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, a dziś bez tych umiejętności trudno wyobrazić sobie życie. Szybko pojawiły się nowe zawody. Jedni zostawali pisarzami, inni drukarzami, jeszcze inni w swej pracy skoncentrowali się na wydawaniu prasy, książek oraz innych dzieł. Już pod koniec XVIII wieku w większych miastach europejskich funkcjonowały domy wydawnicze, zaś w XIX i XX wieku wśród wydawców widoczna stała się swego rodzaju specjalizacja. Jedni wydawali książki o konkretnej tematyce, inni skupiali się na dziełach naukowych lub promocji młodych pisarzy. Powstały wydawnictwa dla dzieci oraz takie, który wydawały na potrzeby dorosłych.

Inna sprawa związana z rynkiem wydawniczym to gazety. Znane były one już w VIII wieku naszej ery w Chinach, choć już w starożytnym Rzymie „coś” w postaci dzisiejszych dzienników było wywieszane w miejscach publicznych. Dzięki temu każdy rzymski obywatel miał dostęp do aktualnych informacji na temat wielkiego imperium. W XVII wieku w Europie ukazywały się już tradycyjne gazety, choć do końca XVIII wieku prasa była ściśle kontrolowana i cenzurowana. Najwcześniej cenzurę zlikwidowano w Szwecji, z czasem – w innych krajach europejskich. Nieco inny charakter miały gazety w Stanach Zjednoczonych – tam prasa od samego początku funkcjonowała jako zjawisko niezależne.

Dawniej właścicielami gazet były bogate rodziny, dziś większość z nich należy do multimedialnych konsorcjów. Liczne tytuły ukazujące się na rynku mają jeden cel – przyciągać czytelników i na bieżąco informować ich o aktualnych wydarzeniach. Aby zyskać czytelników, gazety ukazują się w niskich cenach, zaś dochody z ich sprzedaży nie pokrywają nawet kosztów druku. Stąd też większość dochodów czerpią gazety z reklam, dla których prasowe ogłoszenia są dobrym sposobem na dotarcie do potencjalnych klientów.

DziennikarzGazety ukazują się z różną częstotliwością. Są dzienniki, tygodniki, kwartalniki, a nawet roczniki. Każda z takich gazet ma swą własną specyfikę. Gazety mogą mieć również różny zasięg: międzynarodowy, ogólnokrajowy lub lokalny. Wiele gazet ma charakter pism ogólnotematycznych, pojawiają się jednak i czasopisma specjalistyczne. Te ostatnie są kierowane do odbiorców mających ściśle określone zainteresowania, np. moda, motoryzacja lub majsterkowanie. Wiele czasopism koncentruje się wokół takich zagadnień, jak sport czy finanse. Są i pisma o charakterze religijnym oraz pisma wydawane przez mniejszości etniczne lub narodowe.

W każdej gazecie główną rolę odgrywają ci, którzy dostarczają materiałów do publikacji. To dziennikarzem którzy zajmują się zbieraniem informacji i na ich podstawie piszą artykuły. Ta praca, choć fascynująca, wymaga ogromnego zaangażowania oraz umiejętności radzenia sobie z presją – głównie z presją czasu. Wielu dziennikarzy zatrudnionych jest w gazetach na stałe, wielu współpracuje z różnymi pismami na zasadzie „wolnych strzelców”. Co ciekawe, do gazet trafia tyle wszelkiego rodzaju materiałów, że w druku ukazuje się zaledwie około 2% ze wszystkim proponowanych tekstów. W gazetach ważni są również specjaliści innego rodzaju: redaktorzy, specjaliści do spraw sprzedaży, korektorzy oraz projektanci i ci, którzy muszą przygotować gazetę do druku. Dział produkcji to ważny dział na obecnym rynku wydawniczym, w którym podstawą jest umiejętność obsługi współczesnych maszyn drukarskich.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj