Strona główna Edukacja Statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej w święto nauki wrocławskiej

Statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej w święto nauki wrocławskiej

Niemiecki dyplomata, obecny ambasador Niemiec w Rosji, Rudiger von Fritsch oraz polski dyplomata Janusz Reiter, b. ambasador RP w Niemczech i w USA, otrzymali w środę statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienie, przyznawane za wkład w pojednanie polsko-niemieckie, co roku wręczane jest w dniu święta nauki wrocławskiej.

Uroczystości święta nauki wrocławskiej, które tradycyjnie przypadają 15 listopada, rozpoczęły się od mszy św. w intencji środowiska akademickiego w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie przedstawiciele wrocławskich uczelni złożyli kwiaty pod pomnikiem profesorów lwowskich rozstrzelanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. oraz pod tablicami przy ul. Sądowej i Kleczkowskiej, gdzie w drodze do obozu Sachsenhausen w listopadzie 1939 r. więzieni byli krakowscy uczeni.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski w wystąpieniu w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego przywołał postaci dwóch studentów tej wrocławskiej uczelni – patronki Europy, niemieckiej filozof pochodzenia żydowskiego i świętej Kościoła katolickiego Edyty Stein oraz noblisty, matematyka i fizyka Maksa Borna.

„Czasem, gdy pewne wizje historii wydają mi się zupełnie nie do zniesienia, myślę o życiu polskich patriotów. W ciągu ostatnich 150 lat uratowali oni wiarę w swój naród poprzez koleje losu, zmienne koleje losu; to znaczy więcej niż rzymskie poczucie dumy ze swojej sławy, dumy nieumiejącej pogodzić się z poniżeniem” – cytował słowa Edyty Stein rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. Jezierski przytoczył też słowa Maksa Borna: „Absolutna pewność, absolutna dokładności i absolutna prawda ostateczna są czystymi wymysłami wyobraźni i nie mogą mieć zastosowania w żadnej dyscyplinie nauk (…) bycie posiadaczem jedynej prawdy jest źródłem całego zła na tym świecie”.

Jak dodał rektor, uniwersytet ma obowiązek poszukiwania prawdy i przekazywania jej studentom. „Ale prawda ta jest odkrywana stopniowo, wypracowuje się ją w ogromnym trudzie i może ona być zawsze zakwestionowana i nieustannie musi podlegać weryfikacji, na tym polega prawda, nad którą pracują nasi uczeni” – mówił.

Jednym z głównych elementów obchodów święta nauki wrocławskiej na Uniwersytecie Wrocławskim było wręczono statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienia, przyznawane za wkład w pojednanie polsko-niemieckie, trafiły w tym roku do niemieckiego dyplomaty, obecnego ambasador Niemiec w Rosji, Rudigera von Fritscha oraz polskiego dyplomaty Janusza Reitera, byłego ambasadora RP w Niemczech i w USA.

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim został również nadany tytuł doktora honoris causa brazylijskiemu chemikowi prof. Oscarowi Malcie. Prof. Malta jest uczonym chemii teoretycznej, teoretycznej spektroskopii lantanowców i nanostrukturalnych materiałów. Jest liderem badań z teorii i technologii układów nanostrukturalnych oraz prac konstytuujących chemiczne procesy w nanoskali.

Obchody święta nauki wrocławskiej odbyły się również na Politechnice Wrocławskiej. Doktorat honoris causa tej uczelni otrzymał prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

15 listopada jest tradycyjnie świętem akademickiego Wrocławia. Tego dnia w 1702 r. zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, pierwszego uniwersytetu we Wrocławiu i pierwszego na Śląsku. Również tego dnia, w 1945 r., rozpoczęły się zajęcia na utworzonych we Wrocławiu po wojnie polskich uczelniach. Pierwszy wykład na uniwersytecie wygłosił Ludwik Hirszfeld, a na politechnice – Kazimierz Idaszewski.(PAP)

Nauka w Polsce

autor: Piotr Doczekalski

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj