Strona główna Edukacja W międzynarodowych bazach ponad 100 czasopism po polsku

W międzynarodowych bazach ponad 100 czasopism po polsku

PODZIEL SIĘ

Obecność polskich czasopism naukowych w międzynarodowych bazach jest w interesie Polski. W bazach tych dostępne są również czasopisma w językach narodowych – już teraz to ponad 100 czasopism po polsku – powiedział w Sejmie w czwartek wiceminister nauki Piotr Mueller.

W czwartek podczas pytań sejmowych posłanka PiS Barbara Dziuk pytała, czy język polski będzie traktowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako język drugiej kategorii.

Chodzi o zapisy planowane w projekcie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, którym zajmuje się Sejm. W przepisach kładzie się nacisk na to, by naukowcy publikowali artykuły w czasopismach naukowych zaindeksowanych w międzynarodowych bazach czasopism.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller wyjaśnił, że w bazach międzynarodowych znajduje się już kilkaset polskich czasopism naukowych, w tym ponad 100 czasopism pisanych w języku polskim. Wymienił m.in. takie periodyki, jak „Język Polski”, „Filozofia Nauki” czy „Przegląd Strategiczny”. „Nie jest prawdą, że w bazach międzynarodowych narzucany jest język obcy jako język publikacyjny” – zapewnił.

Müller wyjaśnił, że w przepisach nie chodzi o to, by publikować w zagranicznych czasopismach, ale w czasopismach, które – za pośrednictwem baz – są widoczne dla naukowców z całego świata.

Podał przykład debaty naukowej, jaka toczy się na świecie na temat jakiegoś dotyczącego Polski wydarzenia historycznego. „Jeśli w swoich badaniach naukowcy mają wziąć pod uwagę dorobek polskich naukowców – historyków – muszą mieć sposób na znalezienie tych badań. Tym sposobem są międzynarodowe bazy danych. Tam wystarczy wpisać w wyszukiwarkę tematykę badawczą i wyświetlają się publikacje na ten temat. Bez takiej możliwości naukowcy nie widzą naszych publikacji” – objaśnił.

Jak dodał, minister nauki dodatkowo w ramach konkursu wybierze 500 kolejnych czasopism, które będą punktowane tak, jakby były w międzynarodowych bazach danych. Resort nauki przeznaczy środki, aby te czasopisma m.in. spełniły konieczne wymagania i trafiły do baz międzynarodowych.

Wiceminister uzupełnił, że w najbliższej ewaluacji dorobek naukowy polskich naukowców, którzy publikowali w 2017-2018, będzie uwzględniony na dotychczasowych zasadach.

Barbara Dziuk pytała, czy to prawda, że MNiSW premiować będzie tylko czasopisma, które weszły do bazy Scopus tworzonej przez wydawnictwo Elsevier.

Piotr Müller zapewnił: „U nas baza Scopus nie będzie monopolistą”. Wyjaśnił, że pod uwagę będzie się brało również czasopisma, które wejdą do bazy konkurencyjnej do bazy Scopus, bazy Web of Science. „Dodatkowo rozważamy w ramach rozporządzenia wzięcie pod uwagę innych baz danych. Absolutnie nie ma mowy o monopolu jednej firmy” – przekonywał.

„W ramach przygotowywanego rozporządzenia ewaluacyjnego będziemy promować również monografie naukowe, które są publikowane w języku polskim, przez kilkaset polskich wydawnictw akademickich” – powiedział Müller.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here