Strona główna Inne Wydział Archeologii UW reaktywował blog Archeowieści.pl

Wydział Archeologii UW reaktywował blog Archeowieści.pl

Popularyzować archeologię rzetelnie, ale jednocześnie lekko i zrozumiale zamierzają pracownicy Wydziału Archeologii UW, którzy postanowili reaktywować blog Wojciecha Pastuszki Archeowieści.pl. Ukazały się na nim już pierwsze wpisy.

Jak czytamy w informacji przesłanej Nauce w Polsce, w czerwcu 2006 r. Wojciech Pastuszka założył blog Archeowieści.pl, który przez 10 lat był jednym z najbardziej poczytnych w sieci. Po długiej przerwie w funkcjonowaniu pieczę nad jego dalszym losem przejął Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

“Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że możemy kontynuować działalność Archeowieści, choć zdajemy sobie sprawę, że poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Liczymy jednak na to, że całym zespołem złożonym z pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Archeologii UW będziemy w stanie choć zbliżyć się do poziomu Archeowieści z czasów, gdy blog prowadził Wojciech Pastuszka i popularyzować archeologię rzetelnie, ale jednocześnie lekko i zrozumiale. Chcemy, aby blog tworzony przez zawodowych archeologów był miejscem przyjaznym dla wszystkich czytelników zainteresowanych wiedzą o przeszłości” – piszą Julia M. Chyla, Miron Bogacki, Arkadiusz Sołtysiak.

Chyla przekazała Nauce w Polsce, że wybrane treści będą tłumaczone na język angielski. Na razie planowane jest umieszczanie 1-2 tekstów w ciągu tygodnia. Będą to oryginalne teksty o badaniach naukowców Wydziału Archeologii UW, ale i polskich archeologów z całego kraju. Mają również ukazywać się tłumaczenia popularnonaukowe artykułów naukowych badaczy zagranicznych.

Nowi redaktorzy bloga wspominają, że od początku powstania Archeowieści z zainteresowaniem śledzili pojawiające się tam informacje.

“Sami także mieliśmy okazję przekazywać wiadomości o naszych odkryciach. Nieraz Archeowieści były pierwszym miejscem, gdzie można było przeczytać o aktualnych badaniach polskich archeologów i wziąć udział w często bardzo żywych dyskusjach na ich temat. Nie bez przyczyny Wojciech Pastuszka został dwukrotnie nagrodzony za popularyzację archeologii: w 2011 r. nagrodą im. Krzysztofa Dąbrowskiego oraz w 2010 r. w konkursie Popularyzator Nauki serwisu Nauka w Polsce PAP, przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – zauważają.

Wojciech Pastuszka udostępnił nowemu zespołowi redakcyjnemu swoją domenę i profil na Facebooku. “To, że (archeolodzy – Nauka w Polsce) zdecydowali się prowadzić bloga pod marką, którą stworzyłem, to kolejny bardzo miły i całkowicie niespodziewany skutek mojego eksperymentu sprzed blisko 15 lat” – napisał Pastuszka. Dodał, że łącznie pisał Archeowieści przez 10 lat. Ostatecznie jednak z przyczyn finansowych musiał poświęcić czas innej działalności.

Projekt reaktywacji bloga uzyskał wsparcie finansowe ze strony UW w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, realizowanego przez resort edukacji i nauki. O środki ubiegał się pomysłodawca odtworzenia Archeowieści.pl dr hab. Arkadiusz Sołtysiak. Z uwagi na jego zainteresowania badawcze na blogu pojawiać się będą również materiały promujące badania bioarcheologiczne na Bliskim Wschodzie.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj