Strona główna Edukacja 78 lat temu na UJ zainaugurowano pierwszy po okupacji rok akademicki

78 lat temu na UJ zainaugurowano pierwszy po okupacji rok akademicki

19 marca 1945 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim zainaugurowano pierwszy po ustaniu okupacji niemieckiej rok akademicki. W 78. rocznicę tamtych wydarzeń władze uczelni, stowarzyszenie Ne Cedat Academia i przedstawiciele IPN złożyli na UJ kwiaty pod tablicą upamiętniającą tajne nauczanie w czasie wojny.

Stowarzyszenie Ne Cedat Academia dbające o pamięć uczestników tajnego nauczania podkreśla, że szybki powrót do normalnego życia akademickiego był możliwy dzięki podziemnej działalności Uniwersytetu w czasie wojny. Jak przypomina, znalazło to wyraz w uchwale Senatu UJ podjętej 19 marca 1945 r., stwierdzającej, że „pięciolecie wojenne nie stanowiło przerwy w wiekowym trwaniu Almae Matris”. W pierwszym powojennym roku akademickim, który trwał zaledwie 4 miesiące, bo do końca lipca 1945 r., dyplomy ukończenia studiów otrzymało ogółem 472 absolwentów, przeprowadzono 65 przewodów doktorskich oraz 12 habilitacji.

W poniedziałek władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele stowarzyszenia Ne Cedat Academia oraz IPN-u złożyli kwiaty pod znajdującą się w Collegium Novum tablicą upamiętniającą tajne nauczanie w czasie wojny.

Pierwsze prywatne studia domowe odbywały się, przypomina stowarzyszenie, już w pierwszym okresie okupacji, jednak o powstaniu Tajnego Uniwersytetu można mówić dopiero po powrocie krakowskich uczonych, aresztowanych 6 listopada 1939 r. podczas „Sonderaktion Krakau”, z obozów koncentracyjnych: z Sachsenhausen i Dachau – w tym prof. Mieczysława Małeckiego, co nastąpiło w grudniu 1941 r.

Tajne komplety odbywały się w ok. 160 lokalach rozsianych po całym Krakowie – prywatnych mieszkaniach profesorów lub rodziców studentów, a także np. w salach klasztornych. W sumie w Tajnym Nauczaniu wzięło udział około 1000 osób – wykładowców i studentów. W razie wykrycia konspiracyjnych działań, wykładowcom i studentom, a nawet właścicielom mieszkań, w których odbywały się komplety, groziły więzienie i obóz koncentracyjny.

Stowarzyszenie Ne Cedat Academia (Niech się Akademia nie poddaje) powstało w 1998 r. w Krakowie, skupiając w ramach jednej organizacji członków rodzin profesorów aresztowanych w ramach Sonderaktion Krakau oraz studentów i wykładowców Tajnego Nauczania w czasie II wojny światowej. Stowarzyszenie nazwę wzięło z napisu w portalu Zielonej Sali Collegium Maius.(PAP)

Julia Kalęba

juka/ mhr/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj