Strona główna Firma Agnieszka Drummer i Richard Boehnke. Nowoczesna korespondencja biznesowa po niemiecku (Moderne Businesskorrespondenz...

Agnieszka Drummer i Richard Boehnke. Nowoczesna korespondencja biznesowa po niemiecku (Moderne Businesskorrespondenz auf Deutsch)

Agnieszka Drummer i Richard Boehnke

Nowoczesna korespondencja biznesowa po niemiecku (Moderne Businesskorrespondenz auf Deutsch)

Czy w dobie wszechobecnego języka angielskiego warto jeszcze uczyć się innych języków? Wydaje się, że pomimo wszystko odpowiedź jest twierdząca. Niemiecki rynek jest wystarczająco atrakcyjny, aby zainteresować polskiego pracownika, czy też polską firmę. Z kolei firma niemiecka chętniej będzie współpracować z kimś, z kim może porozumiewać się w rodzimym języku, a tylko po angielsku.

Poradnik Nowoczesna korespondencja biznesowa po niemiecku, który ukazał się w 2014 r. nakładem wydawnictwa Poltext, ma za zadanie ułatwić nawiązanie i utrzymanie tej komunikacji. Jego autorami są Agnieszka Drummer, germanistka, mieszkająca i pracująca od wielu lat w Monachium oraz Richard Boehnke, który jest Niemcem, lektorem języka niemieckiego i biznesmenem, posiadającym znaczne doświadczenie praktyczne.

Autorzy skoncentrowali się na komunikacji internetowej, argumentując to faktem, że właśnie ta forma kontaktu zastępuje tradycyjne pisanie lisów i wysyłanie ich pocztą. Innymi słowy jest to nie tylko przyszłość porozumiewania się, ale coraz częściej stan dzisiejszy. Dzięki nowoczesnym środkom komunikacji powszechne stały się nie tylko e-maile, ale także różne platformy internetowe. Korzystanie z nich to już nie tylko wygoda, lecz również konieczność.

Książka, będąca przedmiotem recenzji, ukazała się w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej. Wzięta została pod uwagę specyfika dwóch różnych języków i stylów korespondencji, przy czym zachowano jednak podobny układ całości.

Na poradnik składa się 30 rozdziałów, omawiających: listy i e-maile, nawiązywanie kontaktów handlowych i innych, podanie o pracę, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, odpowiedź odmowną, wymówienie, upomnienie, zapytanie ofertowe, ofertę, zamówienie, odwołanie zamówienia, potwierdzenie zlecenia, zawiadomienie o wysyłce, list, fakturę, monit, reklamację, odpowiedzi tymczasowe, podziękowania, zaproszenie, odmowę, przeprosiny, życzenia, rezerwację. Stosunkowo dużo miejsca poświęcono komunikacji wewnętrznej (m.in. notatki z rozmowy, memo, protokół, sprawozdanie). Ostatnie rozdziały dotyczą rozmów telefonicznych, komunikacji SMS/Skype/WhatsApp, portali biznesowych, Facebooka itp. W rozdziale trzydziestym zestawiono stosowane w niemieckiej korespondencji biznesowej skróty.

Czytelnik po lekturze zostanie wyposażony w wiedzę o danej formie pisma, pozna przykłady takich tekstów w języku niemieckim i zapozna się z wieloma użytecznymi sformułowaniami, przydatnymi w prowadzeniu korespondencji biznesowej po niemiecku, które można wykorzystać we własnym, konkretnym piśmie.

Książka skierowana jest do osób pracujących w niemieckich firmach lub w firmach polskich, utrzymujących pisemne kontakty z niemieckimi partnerami. Będzie użyteczna także dla tych, którzy zaplanowali dla siebie taką ścieżkę kariery i chcieliby się doszkolić w prowadzeniu korespondencji w tym właśnie języku. Należy mieć opanowany język niemiecki przynajmniej na poziomie B2, aby w pełni skorzystać z tej publikacji.

Agnieszka Drummer i Richard Boehnke. Nowoczesna korespondencja biznesowa po niemiecku (Moderne Businesskorrespondenz auf Deutsch)
Agnieszka Drummer i Richard Boehnke. Nowoczesna korespondencja biznesowa po niemiecku (Moderne Businesskorrespondenz auf Deutsch)

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj