Strona główna Inne Bitcoin jako alternatywna forma inwestycji

Bitcoin jako alternatywna forma inwestycji

Bitcoin jest coraz częściej postrzegany jako alternatywna forma inwestycji. Przemawiają za tym liczne zalety opisywanego rozwiązania.

Bitcoin jako alternatywna forma inwestycji. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z kryptowalutami?

W dwudziestym pierwszym wieku coraz więcej posiadaczy kapitału szuka alternatywnych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Jest to popularne np. w przypadku inwestycji alternatywnych, które — w porównaniu np. z obligacjami skarbowymi czy lokatami bankowymi — są w stanie dać stopę zwrotu na poziomie przekraczającym inflację.

Tradycyjne metody inwestowania

Standardowe sposoby inwestowania, w tym np. akcje, obligacje czy lokaty, nie zawsze są odpowiednio opłacalne bądź dostępne. Coraz większym rozwiązaniem w ostatnich latach są tzw. inwestycje alternatywne, tzn. takie, w przypadku których transakcje są zawierane poza rynkiem regulowanym. W pewnym uproszczeniu oznacza to, że nadzoru nad funkcjonowaniem inwestycji alternatywnych nie pełni np. KNF.

W kategorii „inwestycje alternatywne” wyróżnia się np. takie aktywa jak:

  • surowce,
  • luksusowe auta i alkohole,
  • dzieła sztuki,
  • waluty wirtualne (kryptowaluty).

Dlaczego to właśnie waluty wirtualne są postrzegane jako cenna alternatywa dla tradycyjnych form inwestowania? Cóż, zapewne nie byłoby to możliwe, gdyby nie fakt, że kryptowaluty, do których należy np. Bitcoin, oferuje inwestorom wiele zalet.

Jedną z głównych zalet jest szybkość transakcji. W porównaniu z tradycyjnymi transakcjami bankowymi, gdzie przelewy mogą zająć nawet kilka-kilkanaście dni (jest tak w szczególności w przypadku transakcji międzynarodowych) Bitcoina przetwarzane się w ciągu zaledwie kilku minut.

Kolejną zaletą, która przekłada się na rosnącą popularność Bitcoina, jest anonimowość transakcji. Oznacza to, że możliwy jest transfer Bitcoinów bez konieczności ujawniania tożsamości stron transakcji.

W szczególności dotyczy to niektórych inwestorów, którzy z różnych powodów chcą zapewnić sobie prywatność. Wydaje się jednak, że anonimowość ta:

  • może być wykorzystywana do przeprowadzania nielegalnych działań,
  • bywa powodem wciąż jeszcze dużej nieufności wobec walut wirtualnych, szczególnie ze strony bardziej konserwatywnych i zachowawczych inwestorów.

Kolejnym ważnym atutem, który warto mieć na uwadze, jest ograniczona ilość (podaż) Bitcoinów (oraz niektórych innych kryptowalut, które można kupić np. na https://exmo.com/pl/buy-bitcoin czy https://exmo.com/pl/buy-tether). Bitcoin został zaprojektowany w taki sposób, by istniała ograniczona liczba jednostek waluty – 21 milionów jednostek.

Dlaczego jest to ważne? To proste: dzięki temu nie ma możliwości niekontrolowanego wzrostu podaży, co mogłoby doprowadzić do radykalnego spadku wartości.

Bitcoin może być cenną alternatywą jako aktywo inwestycyjne. Jest to możliwe m.in. dzięki takim atutom jak:

  • szybkość realizacji transakcji,
  • względnie wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • anonimowość,
  • ograniczona podaż Bitcoinów.

Z drugiej  jednak strony należy pamiętać, że inwestowanie w Bitcoina — oraz inne kryptowaluty — wiąże się z ryzykiem. Kryptowaluty to aktywa inwestycyjne o wysokiej zmienności. Z jednej strony można w krótkim czasie mocno się wzbogacić, osiągając stopy zwrotu znacznie wyższe w porównaniu z aktywami inwestycyjnymi, ale działa to również w drugą stronę: poważnym zagrożeniem są gwałtowne korekty kursu.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj