Strona główna Firma Carole Caillaud i Patricia Janiaud-Powell. Korespondencja w firmie. Wzory listów angielskich

Carole Caillaud i Patricia Janiaud-Powell. Korespondencja w firmie. Wzory listów angielskich

Carole Caillaud i Patricia Janiaud-Powell

Korespondencja w firmie. Wzory listów angielskich

Znajomość formalnego sposobu prowadzenia korespondencji w języku angielskim staje się coraz częściej wymagana przez pracodawców. Doświadczają tego szczególnie pracownicy biurowi, który muszą pozostawać w kontakcie z zagranicznymi partnerami biznesowymi firmy, w której pracują. Poradnik Korespondencja w firmie. Wzory listów angielskich, wydany w 2011 roku, powstał z myślą o takich właśnie osobach. Jego autorkami są Carole Caillaud i Patricia Janiaud-Powell.

Książka składa się z dwóch głównych części i aneksu. W pierwszej dość krótkiej części poradnika zamieszczono porady, wskazówki i ogólne zasady pisania listów w języku angielskim. Dowiesz się z niej m. in. jaki zastosować układ listu formalnego, jak go rozpocząć i zakończyć, jak poprawnie zapisać jego poszczególne elementy i jakie występują różnice kulturowe pomiędzy Brytyjczykami a Amerykanami.

Druga część książki jest najobszerniejsza. To w niej umieszczono przykłady różnego rodzaju listów w języku polskim i angielskim. Znajdziesz tutaj: listy do klientów (tematy: informowanie klienta, zamówienie, płatności, brak płatności, termin płatności, reklamacje dostawy), listy do dostawców (tematy: zamówienie, płatności, dostawa), listy związane z organizowaniem wyjazdów, czy międzynarodowego seminarium (m.in. zaproszenie, ankieta, podziękowanie), zatrudnianiem obcokrajowców, ubieganiem się o pracę za granicą (ogłoszenie o pracę, CV, list motywacyjny, list z rekomendacją), przesyłaniem życzeń (m.in. życzenia świąteczne, gratulacje, kondolencje) oraz listy administracyjne.

Samo rozmieszczenie treści w tej części jest bardzo wygodne dla czytelnika, ponieważ na jednej stronie umieszczono tekst po polsku, a na drugiej jego angielski odpowiednik. Dzięki temu widać jakie występują między nimi różnice, gdzie zamieścić poszczególne elementy listu, jak mają one wyglądać.

Na końcu książki znajduje się aneks zawierający: słowniczek, wybrane elementy gramatyki i ortografii, listy nazw własnych, najczęściej stosowanych skrótów, listę czasowników nieregularnych, listę użytecznych adresów i stron internetowych. Ważny pod względem zorientowania się w strukturze poradnika będzie indeks tematyczny, który ułatwi Ci znalezienie odpowiedniego listu.

Do książki dołączono płytę CD, zawierającą wszystkie angielskie wersje listów przedstawionych w książce oraz listy dodatkowe, które nie zostały ujęte w książce, w wersji polskiej i angielskiej. Zostały zapisane w formacie .rtf, umożliwiającym ich łatwe wykorzystanie, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu, który inaczej trzeba by przeznaczyć na redagowanie tekstu.

Korespondencja w firmie. Wzory listów angielskich to praktyczny poradnik dla osób pracujących w firmach lub urzędach, które posługują się językiem angielskim prowadząc korespondencję służbową. Szczególnie pomocne dla nich będą nie tylko porady jak redagować różne rodzaje korespondencji, ale także przykłady ponad 100 listów w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Carole Caillaud i Patricia Janiaud-Powell. Korespondencja w firmie. Wzory listów angielskich
Carole Caillaud i Patricia Janiaud-Powell. Korespondencja w firmie. Wzory listów angielskich

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj