Strona główna Edukacja Co można zrobić z niepotrzebnymi książkami?

Co można zrobić z niepotrzebnymi książkami?

Każdy właściciel domu, który posiada bogatą bibliotekę, bardzo często ma również wysoki iloraz inteligencji. Książki, które posiadamy możemy wypożyczać naszym znajomym lub komuś z rodziny albo po prostu zdecydować się na ich sprzedaż. Kiedy już przeczytaliśmy książkę kilkukrotnie i prawdopodobnie nigdy więcej jej nie przeczytamy, to dobrze jest ją po prostu sprzedać, aby ktoś inny mógł z niej skorzystać.

Kilka sposobów na pozbycie się książek

Najprostszym rozwiązaniem, które możemy zastosować, gdy mamy bardzo dużą bibliotekę w naszym domu i chcemy wymienić stare książki, jest oczywiście ich odsprzedaż. Bardzo często książki, które są nowe i przeczytaliśmy je od razu po premierze, można będzie łatwo odsprzedać na portalach aukcyjnych. W ten sposób wróci do nas cała zainwestowana kwota albo przynajmniej jej część.

Trudniej będzie sprzedać książkę, która posiada już swój wiek i ma ponad 10 lat, ponieważ najczęściej jest ona w kiepskim stanie. Jednak taką książkę również będziemy mogli sprzedać na przykład w takim serwisie jak: https://skupszop.pl/.

Kolejnym świetnym sposobem jest po prostu wymiana książki z innymi osobami. W ten sposób będziemy mogli pożyczyć za darmo książkę, którą chcieliśmy kupić, a własną oddamy w dobre ręce do osoby, która z pewnością ją przeczyta. Z takich inicjatyw możemy korzystać na rynku lokalnym, gdzie są grupy działające w zakresie czytelnictwa albo też wymieniać się z użytkownikami na tematycznych grupach związanych ze sprzedażą i wymianą książek.

Jeszcze innym sposobem jest po prostu oddanie książki do biblioteki albo też do domów dziecka lub innych instytucji, które takich rzeczy potrzebują. Bardzo często biblioteki są skłonne przyjąć od nas nasze zbiory, które będą wypożyczane wielu czytelnikom. W ten sposób nie musimy wyrzucać książki na śmietnik, a przekazać w dobre ręce, dzięki czemu wiele osób jeszcze z nich skorzysta.

Dobrą książkę możemy również przerobić na e-book i posiadać ją w formie elektronicznej. Taka książka nie zajmuje nam żadnego miejsca w domu i możemy ją udostępnić każdemu, kto tylko miałby ochotę na jej przeczytanie.

Co zrobić z książkami, które nie nadają się do sprzedaży?

Będziemy również w posiadaniu takich książek, które są bardzo mocno zużyte i nie sprzedamy ich nigdzie za żadną cenę. Wtedy najlepiej jest je przekazać do recyklingu, zanim zdecydujemy się oddać na makulaturę.   Najpierw jednak pomyślmy o najbardziej potrzebujących osobach, ponieważ bardzo często organizowane są zbiórki na rzecz pomocy społecznej lub domów dziecka albo do domu samotnej matki.   Książki możemy również oddać do szpitali lub hospicjów albo zakładów karnych.

Komentarze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj