Strona główna Inne Czy mediacja to dobry sposób na rozwiązanie kryzysu w związku?

Czy mediacja to dobry sposób na rozwiązanie kryzysu w związku?

Rozstanie z małżonkiem to trudna decyzja, która rodzi wiele konsekwencji. Rozwód dla wielu osób jest bardzo emocjonującym i traumatycznym przeżyciem. Małżonkowie czują żal, złość i poczucie krzywdy. Te negatywne odczucia powodują, że trudno jest im porozumieć się podczas rozwodu.Przez to małżonkowie nie potrafią wypracować konstruktywnego kompromisu, który pomógłby im szybciej i bez dodatkowych emocji zakończyć proces. Sposobem na rozwiązanie konfliktu są mediacje rodzinne.

Czym są mediacje?

Mediacje to nic innego jak rodzaj wsparcia prawnego i psychologicznego, które ma pomóc stronom wypracować wspólne rozwiązanie kończące spór między nimi. Co ważne, mediacja ma charakter dobrowolny i opiera się na chęci rozwiązania konfliktu. Taka forma współpracy między stronami dobrze sprawdza się w przypadku spraw trudnych, zawiłych i emocjonalnych, którym bez wątpienia jest rozwód.

Rozmowy prowadzone są pomiędzy skonfliktowanymi małżonkami, którym towarzyszy mediator. To osoba trzecia, bezstronna, która ma przygotowanie do pracy w tym charakterze. Jest nim najczęściej radca prawny lub adwokat, który nie tylko jest dobrym psychologiem, ale także doświadczonym specjalistą od spraw rodzinnych.

Ogromną zaletą mediacji rozwodowych jest to, że mediator przez cały proces rozwiązywania sporu powstaje neutralny i nie narzuca stronom swojego zdania. To małżonkowie mają wypracować ugodę i porozumienie w kwestiach, które są dla nich sporne.

Kiedy warto skorzystać z mediacji rozwodowej?

Mediacja to alternatywna forma rozwiązywania konfliktów między stronami. W przypadku rozwodu zwykle przeprowadzana jest w dwóch przypadkach. Pierwszym jest, gdy z wnioskiem takim wystąpią rozwodzące się strony, aby sprawnie i szybko przeprowadzić postępowanie. Drugim zaś jest decyzja sądu o skierowanie małżonków do mediacji.

W każdym jednak przypadku na mediację musi zgodzić się każda ze stron. Wynika to z dobrowolności jej charakteru i chęci małżonków zażegnania kryzysu w związku i wypracowaniu kompromisu. W wyniku mediacji może dojść do porozumienia w istotnych dla małżonków kwestiach, które do tej pory były sporne. Może to być m.in. ustalenie kontaktów z dziećmi, wspólnej opieki czy kwestii alimentów.

Zasadą mediacji jest dążenie do porozumienia i rozwiązania konfliktów, które uniemożliwiały sprawne i bezbolesne przeprowadzenie sprawy o rozwód. Mediacja pomaga uspokoić emocje, zażegnać istniejące konflikty oraz po prostu się porozumieć w istotnych kwestiach.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji podczas rozwodu?

Rozstanie to zawsze stresująca i trudna emocjonalnie sytuacja. Często rozwodowi towarzyszą negatywne emocje takie jak złość czy po prostu chęć odegrania się. To może uniemożliwić szybkie zakończenie postępowania rozwodowego i dodatkowo wzmagać stres oraz pogłębiać istniejący konflikt.

Chcąc uniknąć dodatkowych, złych przeżyć warto skorzystać z mediacji rozwodowych. Dzięki pomocy i wsparciu mediatora małżonkowie mogą wypracować porozumienie i uzgodnić najważniejsze kwestie dotyczące rozwodu. Rolą mediatora jest czuwanie nad przebiegiem zdobywania poziomu wzajemnego porozumiewania się zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego.

To jego obecność pomaga uczestnikom mediacji zrozumieć argumenty i racje drugiej strony, co w wielu przypadkach pomogło stronom uniknąć dodatkowych, przykrych emocji. Szukając mediatora, warto skorzystać z pomocy takiej osoby jak dobry prawnik od rozwodów w Warszawie, który pomoże pomóc w zażegnaniu konfliktu i poprowadzi sprawę bez zbędnych emocji i stresu.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj