Strona główna Firma Czy państwo powinno wspierać przedsiębiorcę?

Czy państwo powinno wspierać przedsiębiorcę?

Czy państwo powinno ingerować w funkcjonowanie przedsiębiorstw? Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bo jeśli tak to w jaki sposób, natomiast jeśli nie, to czy na pewno w każdym przypadku brak pomocy jest dobrym rozwiązaniem?

Obecnie zagrożeni przedsiębiorcy na rynku domagają się ratowania upadających spółek – tym głosem w większości mówi nasze społeczeństwo. W sondażu przeprowadzonym przez „Puls Biznesu” prawie 2/3 pytanych uważa, że państwo powinno wspierać spółki znajdujące się na progu upadku. Czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? W naszym państwie mamy gospodarkę wolnorynkową, kłóci się to teoretycznie z pompowaniem pieniędzy w bankrutujące przedsiębiorstwa, których biznes okazał się nieudany.

Dlaczego niby rząd miałby ponosić koszty z tego tytułu? Trudno jest odpowiedzieć na takie pytanie, ale można zapytać inaczej. Czy przedsiębiorstwu, którego upadek spowoduje zamknięcie kilku innych spółek nie warto jest pomóc? Przecież upadek kilku spółek to utrata wielu miejsc pracy i oznacza to jednocześnie roszczenie pracowników o zasiłek dla bezrobotnych lub odszkodowania. Pomoc nie koniecznie musi oznaczać bezzwrotne wyłożenie pieniędzy dla przedsiębiorcy, ale np. udzielenie wysoko oprocentowanego kredytu.

Obecnie mamy również dotyczenia z przedsiębiorcami potrzebującymi pomocy z powodu tego, że zostali oszukani przez współpracowników bądź konkurentów i ten przypadek uważam za szczególny, jak najbardziej uzasadniony do udzielenia wsparcia przez państwo.

Co może być wsparciem dla takiego przedsiębiorstwa? Co w takiej sytuacji jest wymagane, aby wyjść z kryzysu? Jeśli powodem są np. braki wpływów spowodowane nie otrzymaniem należności to może to być już wspomniany kredyt, który załatwi sprawę chwilowego braku płynności finansowej, natomiast poważniejsze problemy mogłoby rozwiązać wykupienie przez państwo części udziałów, któremu opłacałoby się to gdyby spółka była dobrze rokująca i przynosiłaby zyski.

Mnogość przedsiębiorstw na rynku to mnogość przypadków, dlatego kwestie wsparcia przedsiębiorstw przez państwo powinny być rozpatrywane indywidualnie. Udzielenie pomocy w większości przypadków może okazać się złym krokiem jednak są sytuacje gdzie nawet niewielka pomoc może uratować jednocześnie kilka przedsiębiorstw od siebie zależnych.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj