Strona główna Firma Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego dla firmy? Elementy, na które...

Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego dla firmy? Elementy, na które należy zwrócić uwagę

Współpraca z zewnętrznym biurem rachunkowym przynosi firmom wiele różnych korzyści. Na czym zatem polega outsourcing księgowości? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego dla firmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega outsourcing księgowości?

Współpraca firmy z zewnętrznym biurem rachunkowym funkcjonuje jako outsourcing księgowości, czyli rozwiązanie polegające na powierzeniu obsługi księgowej zewnętrznemu podmiotowi. Jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać zarówno małe, jak i duże firmy, a niewątpliwą zaletą jest możliwość zlecenia na zewnątrz wszystkich bądź jedynie konkretnej części procesów. Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest jednak wybór odpowiedniego biura rachunkowego dla firmy oraz nawiązanie z nim partnerskiej współpracy.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego dla firmy?

Decydując się na skorzystanie z outsourcingu księgowości jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego biura rachunkowego dla firmy. Co zatem wziąć pod uwagę przy jego wyborze? Wśród najważniejszych kwestii z pewnością należy wymienić:

  • specjalizację biura, ponieważ może to być zarówno podmiot specjalizujący się w obsłudze małych przedsiębiorstw, jak i oferujący księgowość dla dużych firm;
  • doświadczenie biura rachunkowego i jego pozycję na rynku, ponieważ wpływa to na jakość świadczonych usług;
  • opinie na temat danego biura rachunkowego, które można znaleźć zarówno w Internecie, jak i uzyskać od dotychczasowych klientów;
  • oferowane ceny, które mogą być naprawdę zróżnicowane;
  • zakres świadczonych usług, ponieważ biuro rachunkowe może przejąć pełną obsługę księgową firmy bądź jedynie wybrane procesy;
  • rodzaj współpracy, ponieważ outsourcing może być świadczony zarówno stacjonarnie, jak i w formie księgowości online.

Outsourcing księgowości – zalety

Rosnąca popularność outsourcingu księgowości jest efektem jego licznych zalet. Korzystając z niego firma może bowiem zredukować swoje koszty, co wynika z faktu, że zlecanie usług na zewnątrz jest z reguły znacznie tańsze niż stworzenie i utrzymanie wewnętrznego działu księgowego. Co istotne rozwiązuje również problem ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, ponieważ korzystając z usług zewnętrznego biura rachunkowego można korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych fachowców w danej dziedzinie. Poza tym warto wziąć pod uwagę również fakt, że outsourcing księgowości może pozwolić firmie dalej się rozwijać lub wdrożyć rozwiązania umożliwiające uzyskanie przewagi nad konkurencją. Wynika to z faktu, że księgowi zatrudnieni w biurze rachunkowym doskonale znają nie tylko obowiązujące przepisy podatkowe, ale również specyfikę danej branży, dzięki czemu mogą zaproponować i wdrożyć korzystne rozwiązania.

Podsumowując należy stwierdzić, że przy wyborze biura rachunkowego dla firmy należy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Pozwoli to nawiązać współpracę na partnerskich zasadach, co przełoży się na korzyści czerpane z outsourcingu księgowości.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj