Obecność firmy w internecie nie gwarantuje sukcesu sprzedażowego. Internauci szybko się niecierpliwią, rezygnując z przeglądania trzeciej, czwartej i kolejnej strony w wynikach wyszukiwania. Firmy, które nie zdołały się przebić na wysokie miejsca, tracą więc potencjalnych klientów. Co zrobić, żeby to zmienić?
Czym jest pozycjonowanie?
SEO to skrót od angielskich słów Search Engine Optimization, co można przetłumaczyć jako optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. W polskiej branży SEO często stosuje się także termin pozycjonowanie. To jedna z form marketingu internetowego, która ułatwia promowanie firmy w internecie. Pod słowem „pozycjonowanie” kryje się szereg działań, których celem jest wzrost widoczności firmy w organicznych (darmowych) wynikach wyszukiwania, czyli tzw. SERP-ach.
Usługi SEO można podzielić na działania: on-site (na stronie internetowej) i off-site (poza witryną). Do najważniejszych czynności w obrębie witryny należy: optymalizacja contentu, uporządkowanie struktury adresów URL, prawidłowe linkowanie wewnętrzne i inne. Z kolei podstawowym działaniem poza serwisem, wspierającym osiąganie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, jest pozyskiwanie linków dochodzących (czyli link building).
Co daje pozycjonowanie?
1. Zwiększa rozpoznawalność marki
Wybicie się na wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania na frazy kluczowe związane z marką pozwala dotrzeć do nowych użytkowników, którzy w przyszłości mogą stać się lojalnymi klientami.
2. Buduje zaufanie do marki
Jednym z elementów pozycjonowania jest publikacja tekstów na blogu firmowym. To miejsce, które powinno stanowić źródło inspiracji dla odwiedzających serwis użytkowników. Regularnie zamieszczając na stronie artykuły poradnikowe, budujesz wizerunek eksperta w branży.
3. Wpływa na customer experience
Poprawa kodu strony, linkowania wewnętrznego, struktury nagłówków, czasu ładowania się witryny oraz innych elementów związanych z SEO on-site wpływa nie tylko na to, że witryna jest lepiej oceniana przez roboty wyszukiwarki, ale także przez samych użytkowników. Intuicyjna strona internetowa pozytywnie wpływa na UX. SEO jest istotnym elementem tego procesu.
4. Wspiera sprzedaż
Choć samo pozycjonowanie nie wystarczy, żeby osiągać doskonałe wyniki sprzedażowe, to w połączeniu z dobrze przemyślaną ofertą produktową i cenową oraz satysfakcjonującą obsługą klienta, jest w stanie pozytywnie wpłynąć na większe zainteresowanie produktami w sklepie internetowym.
O czym jeszcze należy pamiętać, pozycjonując stronę w internecie?
Pozycjonując stronę internetową, należy prowadzić działania nie tylko z myślą o robotach Google, które indeksują strony internetowe, ale także użytkownikach (czyli potencjalnych klientach).
Pozycjonowanie wymaga czasu. Przynosi efekty w perspektywie długoterminowej. Trudno jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu zajmie osiągnięcie wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania. To zależy bowiem od wielu czynników, m.in. konkurencyjności branży. W czasach powszechnego dostępu do internetu trudno jednak wyobrazić sobie serwis e-commerce, który nie inwestuje w działania SEO. To sposób, żeby przedstawić markę szerszemu gronu odbiorców i pośrednio wpłynąć na wyniki sprzedażowe.
Artykuł powstał przy współpracy z samoseo.pl