Strona główna Edukacja Do sierpnia nabór wniosków o granty ERC

Do sierpnia nabór wniosków o granty ERC

Samodzielni naukowcy z liczącym się dorobkiem badawczym ostatnich 10 lat mogą do 26 sierpnia składać wnioski do konkursu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Advanced Grants. Terminy w konkursach Starting Grants i Consolidator Grants zostaną przedłużone, nabór zakończy się w 2021 roku.

Projekty zgłaszane do konkursu ERC Advanced Grants mogą dotyczyć wszystkich dziedzin wiedzy. Jak przypomina Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, powinny one być przygotowane przez doświadczonych, samodzielnych naukowców o uznanym dorobku, mających już praktykę w kierowaniu zespołem. Zarówno „główny badacz” – lider stworzonego zespołu badawczego, jak i jego współpracownicy mogą pochodzić z dowolnego kraju. Jednak wybrana przez głównego badacza instytucja goszcząca (może to być instytucja macierzysta) musi znajdować się w kraju członkowskim UE lub stowarzyszonym z programem H2020. Udział w projekcie innych instytucji wymaga specjalnego uzasadnienia. Projekt może trwać do 5 lat.

Z kolei Grant Consolidator pozwala dokonać konsolidacji pierwszego niezależnego zespołu lub programu badawczego. We wniosku trzeba więc wykazać, że proponowane badania pomogą w uzyskaniu pełnej samodzielności badawczej i umocnieniu pozycji lidera zespołu. Mogą się o niego starać naukowcy ze stopniem doktora lub wyższym, jeśli ów dyplom został uzyskany w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2012 (włącznie).

Starting Grant pozwala stworzyć pierwszy niezależny zespół lub program badawczy i osiągnąć samodzielność naukową. Do konkursu aplikować mogą naukowcy ze stopniem doktora lub wyższym, jeśli od dnia uzyskania przez nich dyplomu doktorskiego do 1 stycznia 2020 r. minęło 2-7 lat. W obu ostatnich konkursach pożądane jest autorstwo przynajmniej jednej publikacji bez udziału promotora.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN podaje, że w konkursie Starting Grants planowany termin zakończenia naboru wniosków to 9 marca 2021 r. (do tej pory zwykle był to październik). W konkursie Consolidator Grants deadline dla mniej doświadczonych naukowców mija 20 kwietnia 2021 r. (konkurs zawsze zamykał się w lutym).

Najbliższe konkursy Starting Grants i Consolidator Grants zostaną ogłoszone w ramach nowego programu Horyzont Europa, finansującego badania i innowacje w Unii Europejskiej (w tym również granty ERC). Program ruszy w styczniu 2021 roku, wtedy też rozpoczną się przygotowania nowych konkursów ERC, zatem ich terminy zamknięcia mogą się jeszcze przesunąć.

Programom grantowym ERC przyświeca motto „Wielkie ryzyko – wielki zysk” (ang. „High risk – high gain”). Kryterium oceny pomysłów badawczych jest doskonałość naukowa.

„Granty ERC stwarzają ambitnym i kreatywnym uczonym szansę na realizację innowacyjnych projektów. Dla naukowca na każdym etapie kariery zdobycie grantu ERC to jedno z najważniejszych indywidualnych osiągnięć. Dzięki grantom ERC wizjonerzy nauki mogą prowadzić pionierskie badania w komfortowych warunkach, gdyż budżet pojedynczego projektu wynosić nawet do 3,5 mln euro” – oceniają eksperci PAN.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN bezpłatnie pomaga naukowcom w dopracowywaniu wniosków grantowych, organizuje panele próbne, udziela wsparcia administracyjnego i prowadzi cykliczne warsztaty „ERC krok po kroku”. Naukowcy zainteresowani aplikowaniem o granty ERC mogą nawiązać kontakt z ekspertami PAN poprzez adres mailowy: doskonalosc@pan.pl

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj