Strona główna Firma Dotacje o jakie można się ubiegać na założenie własnej działalności

Dotacje o jakie można się ubiegać na założenie własnej działalności

Założenie własnej firmy wiąże się z posiadaniem jakiegoś początkowego kapitału. Niestety nie każdy z nas kapitał taki posiada. Problem ten dotyczy zwłaszcza młodych ludzi, będących po studiach. Istnieją na szczęście pewne formy pomocy. Jedną z nich jest poszukiwanie środków w funduszach Unii Europejskiej. Dofinansowania i pożyczki unijne pomogły już wielu ludziom otworzyć i rozwinąć własną działalność gospodarczą.

Osoba chcąca założyć własną firmę może ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości nawet 40 tysięcy złotych. Otrzymanie takiej dotacji wiąże się oczywiście z szeregiem wymogów oraz pewnych zasad, których należy przestrzegać. Nie każdy ma możliwość otrzymania takiego dofinansowania. Pierwsze, niezwykle istotne kryterium stanowi przede wszystkim trudna sytuacja osoby będącej na rynku pracy. O dofinansowania mogą ubiegać się osoby, które długotrwale przebywają na bezrobociu, kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, a także osoby przed 25 rokiem życia i po 45 roku życia. Specjalne dofinansowania oferowane są również osobom mieszkającym na wsi. Ważnym warunkiem otrzymania dotacji jest posiadania statusu osoby bezrobotnej.

Dotacja w wysokości 40 tysięcy złotych jest bezzwrotna, ale tu również muszą zostać spełnione pewne warunki. Pierwszym takim warunkiem jest utrzymanie działalności przez co najmniej rok czasu. Jeżeli dana firma nie utrzyma się przez rok, konieczne jest zwrócenie otrzymanej wcześniej dotacji wraz z naliczonymi odsetkami.

Fundusze unijne na założenie własnej firmy to bardzo korzystna pomoc, szczególnie dla młodych i początkujących przedsiębiorców. Swego czasu wiele osób skorzystało z takiej własnie formy pomocy, co skutkowało skończeniem się funduszy w wielu województwach. Informacje o możliwości przyznania takich dotacji są dostępne w każdym punkcie informacyjnym, działającym przy urzędzie marszałkowskim.

Kolejną formą pomocy dla początkujących przedsiębiorców mogą być tak zwane mikropożyczki, które w odróżnieniu od omawianych wcześniej dotacji, podlegają zwrotowi. Mikropożyczkę mogą ponadto otrzymać wyłącznie osoby, które posiadają choćby minimalny kapitał początkowy, który jest niezbędny do założenia własnej firmy. Takie mikropożyczki polecane są szczególnie studentom, pracownikom naukowym, czy absolwentom studiów. Wysokość takiej pożyczki zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb osoby rozpoczynającej własną działalność gospodarczą. Maksymalnie może ona wynosić 50 tysięcy złotych.

Oprocentowanie takiej mikropożyczki nie może przekraczać 8,91%. Oprócz tego nie mogą być pobierane żadne inne opłaty, czy dodatkowe prowizje. Do pośredników przy takich mikropożyczkach zalicza się przede wszystkim fundusze pożyczkowe określane przez urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy. W celu otrzymania takiej mikropożyczki należy najpierw zarejestrować firmę.

Młodzi przedsiębiorcy otrzymujący unijne dotacje lub mikropożyczki biorą także udział w szeregu szkoleniach, których zadaniem jest przede wszystkim przygotowanie ich do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Takie szkolenia są bezpłatne.

Wiele osób mających zamiar założyć własną firmę i ubiegać się o pomoc finansową, pyta przede wszystkim o to, jak należy właściwie złożyć wniosek. Na samym początku należy oczywiście dowiedzieć się w urzędzie marszałkowskim, czy istnieje w ogóle możliwość ubiegania się o taką dotację. Jeżeli okaże się, że w danym województwie fundusze unijne skończyły się, wówczas warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z mikropożyczki. Składanie wniosku jest bardzo podobne w obu przypadkach.

Kiedy mamy już pomysł na własną firmę, należy zgłosić się do jednego z projektów, które realizowane są przez pośredników. Informacje o pośrednikach również dostępne są w urzędzie marszałkowskim. Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie internetowej danego funduszu pożyczkowego. Jest to tak zwana wstępna weryfikacja. Jedynie najlepsze pomysły, tak zwane przyszłościowe, są brane pod uwagę w udziale w danym projekcie. Po zakwalifikowaniu uczestnika do kolejnego etapu, odbywa się cykl szkoleń. Każdy uczestnik musi także sporządzić biznesplan, który składa się razem z wnioskiem. Wniosek oraz biznesplan ocenia specjalnie powołana do tego komisja, która tworzy później listę rankingową. Osoby znajdujące się na pierwszych miejscach tej listy otrzymują dofinansowanie. Następnie pośrednik podpisuje z przedsiębiorcą umowę, która mówi o przyznaniu bezzwrotnej dotacji lub zwrotnej mikropożyczki. Środki wypłacane są dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

profesjonalnyinwestor O autorze:
Profesjonalnyinwestor.pl – miejsce dla inwestorów, finansistów i biznesmenów. Profesjonalne, rzeczowe artykuły i porady związane z finansami oraz prowadzeniem własnej działalności.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj