Strona główna Edukacja Jak przygotować scenariusze lekcji świątecznych?

Jak przygotować scenariusze lekcji świątecznych?

Okres przedświąteczny to dla nauczycielki wczesnoszkolnych świetny moment na przeprowadzenie lekcji o bożonarodzeniowej tematyce. Dzieci w końcu kochają Świętego Mikołaja, gry i zabawy oraz śpiewanie kolęd – to idealna okazja na międzyklasową integrację oraz odetchnięcie przed końcem semestru. Jak prawidłowo przygotować scenariusz takiej lekcji, aby zaangażować swoich uczniów do wspólnej nauki poprzez zabawę?

Okres przedświąteczny to dla nauczycielki wczesnoszkolnych świetny moment na przeprowadzenie lekcji o bożonarodzeniowej tematyce. Dzieci w końcu kochają Świętego Mikołaja, gry i zabawy oraz śpiewanie kolęd – to idealna okazja na międzyklasową integrację oraz odetchnięcie przed końcem semestru. Jak prawidłowo przygotować scenariusz takiej lekcji, aby zaangażować swoich uczniów do wspólnej nauki poprzez zabawę?

Co to scenariusz zajęć?

Dobre przygotowanie to podstawa, by przeprowadzić ciekawą i zajmującą lekcję świąteczną – taką, która nie tylko dostarczy dzieciakom mnóstwo frajdy, ale i pozwoli im przyswoić nieco przydatnych informacji i zaangażuje je do kreatywnego działania. Tak jak reżyser filmowy opiera się na scenariuszu kręcąc kolejne sceny, tak i nauczyciel używając scenariusza lekcji może zaplanować jej kolejne etapy i elementy, które w niej zawrze, aby jak najlepiej wykorzystać dane mu czterdzieści pięć minut. Ważne jest pamiętanie o różnicy między scenariuszem zajęć o konspektem. Konspekt zajęć jest zwykle mniej szczegółowy od scenariusza, w którym oprócz ogólnego opisu przebiegu zajęć i postawienia sobie celów dydaktycznych krok po kroku rozpiszemy kolejne aktywności, jakich podejmiemy się razem z dziećmi, metody i środki, których użyjemy podczas zajęć, rekwizyty i formy pracy. Na końcu scenariusza należy podsumować całość pracy. Poniżej znajdziesz prosty schemat zajęć z przykładami do każdej sekcji.

1. Tytuł

Określ, na czym skupiać będzie się lekcja, na przykład: Tradycje świąteczne w różnych regionach Polskich, Historia obchodów świąt Bożego Narodzenia w Polsce, Ratujmy Mikołaja: Gra edukacyjna o świętach Bożego Narodzenia.

2. Cele ogólne i szczegółowe

W scenariuszu należy określić, jaki ogólny cel mają spełnić zajęcia – mogą na przykład otworzyć dzieci na inne sposoby spędzania świąt albo zapoznać dzieci z bogatą historią świąt. Cele ogólne lekcji zawrzeć można nawet i w jednym zdaniu. Cele szczegółowe mają już opisać dokładne umiejętności, jakie ćwiczyć będą dzieci w trakcie zajęć oraz wiedzę, jaką zdobędą, na przykład: nauka śpiewania kolędy „Cicha Noc”, tworzenie prostej świątecznej wycinanki, rozwijanie wyobraźni oraz kreatywności, pobudzenie do aktywności ruchowej poprzez prosty układ taneczny itd.

3. Metody realizacji celów

Opisać tu należy metody dydaktyczne, jakich użyjesz w trakcie zajęć – praca w grupach, gry integracyjne, praca indywidualna, dyskusja itp.

4. Środki dydaktyczne

Wszystko, czego użyjesz do przeprowadzenia zajęć. Czy to prezentacja w programie Power Point, czy krótki film w Internecie, czy też gra planszowa, nożyczki i kolorowe kartki, karty pracy, nagrania audio – krótko mówiąc, każdy rekwizyt użyty w trakcie pracy.

5.Przebieg zajęć

To z pewnością najważniejszy element dobrze wykonanego scenariusza zajęć. Należy tutaj szczegółowo, najlepiej po kolei w punktach, opisać przebieg lekcji od dzwonka do dzwonka. Nie bój się planować nawet pozornie nieistotnych fragmentów lekcji – nie musisz zawsze trzymać się kurczowo wszystkiego, co zawarte jest w scenariuszu, ale w momentach zwątpienia szybki rzut oka na kolejny punkt zawsze pomoże ci popchnąć zajęcia do przodu. Zacznij od powitania dzieci i prostej aktywności na rozgrzewkę – może wspólnie odsłuchacie kolędy i porozmawiacie o tym, o czym była albo zagracie w proste świąteczne memory? Każde zadanie, ćwiczenie, grę bądź zabawę zapisz kolejno w punkcie, aż jasno i klarownie rozpiszesz całe czterdzieści pięć minut lekcji. Zakończ wszystko odpowiednim podsumowaniem i podziękowaniem swoim uczniom za wspólnie spędzony czas i proszę – oto gotowy scenariusz lekcji świątecznej!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj