Strona główna Inne Jak zrobić meble z palet – poradnik praktyczny krok po kroku

Jak zrobić meble z palet – poradnik praktyczny krok po kroku

Meble z palet są idealnym przykładem ekologicznego designu. To dobre rozwiązanie do minimalistycznych przestrzeni, loftowych aranżacji czy rustykalnego ogrodu. Nie musisz posiadać zdolności stolarskich, aby samodzielnie je wykonać. Wystarczy trochę inwencji, aby platformy do transportu zmieniły się w stolik ogrodowy z palet lub regał na książki. Jak zrobić meble z palet na balkon lub taras? Podpowiadamy.

Meble ogrodowe z palet – jaki rozmiar wybrać?

Palety dostępne są w wielu rozmiarach. Największą popularnością cieszą się jednak solidne i wytrzymałe europalety o wymiarach 1200x800x144 mm, które doskonale sprawdzą się do budowy mebli domowych. Jeśli zależy nam na budowie mniejszych konstrukcji, wtedy możemy zdecydować się na modele o wymiarach 800x600x144 mm. Transportowe platformy, z których chcemy zrobić meble balkonowe nie muszą być nowe, jednak aby mogły nam służyć przez długie lata, powinny być pozbawione wszelkich śladów czy ubytków, które świadczą o ingerencji szkodników w strukturę drewna. Najlepszym wyborem będą palety suche, czyste i kompletne.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat mebli ogrodowych – sprawdź ten link.

Meble z europalet na taras – gdzie kupić palety?

Palety możemy kupić w wielu punktach skupu i sprzedaży palet. Za jedną europaletę o wymiarach 1200x800x144 mm zapłacimy od 20 do 30 zł. Jeśli chcemy zamówić kilka transportowych platform, możemy wtedy zdecydować się też na ich transport. Tańszą alternatywą będą przemysłowe palety, których cena waha się od 10 do 20 zł. Innym sposobem może być szukanie okazji na portalach ogłoszeniowych. Być może znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je nam oddać za darmo.

Jak zrobić meble z palet na balkon?

Jeśli kupione palety nie wyglądają najlepiej, najpierw będziemy musieli je odpowiednio przygotować. W tym celu należy usunąć z europalet wszelkie zanieczyszczenia i porządnie je wysuszyć. W przeciwnym razie nasze palety staną się idealnym siedliskiem dla rozwoju pleśni i grzybów, co w konsekwencji doprowadzi do popękania i odpadnięcia farby oraz konieczności zakupu nowych palet. Drzazgi i nierówności wygładzamy za pomocą szlifierki lub papieru ściernego o gradacji 80-100. Druga opcja jest jednak mniej dokładna i czasochłonna. Surowe palety szlifujemy do uzyskania gładkiej i równej powierzchni drewna.

Ważne jest, aby oszlifowane meble ogrodowe z palet zostały oczyszczone z drobinek drewna. Tym sposobem zapobiegniemy ich połączeniu się z lakierem do malowania drewna i co najważniejsze – powstaniu nieestetycznych grudek. Meble balkonowe warto również zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami. Szczególnie pomocne będą preparaty, które nadają drewnu odpowiednią barwę lub przezroczyste. Do wyboru mamy też środki o matowym lub błyszczącym wykończeniu. Jak widać, pole do popisu jest ogromne, a jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.

Po dokładnym wyschnięciu farby na paletach, przystępujemy do ich skręcania. Potrzebne będą akcesoria, takie jak wkręty do drewna, wkrętarka, metalowe łączniki, śruby i obcęgi.

Stolik ogrodowy z palet: łączymy ze sobą kilka platform, tworząc prosty stolik ogrodowy z palet. Jego podstawę warto zabezpieczyć przed szkodnikami i grzybami – w tym celu możemy przykręcić belki lub kółka pokryte olejem ochronnym.

Siedzisko na taras z europalet: w tym przypadku możliwości aranżacyjne są nieograniczone. Możemy zrobić meble z palet o małych rozmiarach, które będą przypominały fotel z oparciem lub pufę. Aby dodać im odrobinę miękkości, możemy wykorzystać poduszki lub materace, które sprawią, że siedzisko z europalet zamieni się w prawdziwy mebel.

Leżak na balkon z palet: tutaj będziemy potrzebowali 2-3 palet: dwie z nich układamy jedną na drugiej, z kolei trzecią dokręcamy do nich pod ostrym kątem. Taka ekologiczna aranżacja będzie cieszyła oko domowników i wprowadzi w zdumienie każdego gościa.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o meblach z palet http://kb.pl/porady/meble-z-palet-_t/

Komentarze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj