Strona główna Inne „Kamienne pisanki” – nowa wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku

„Kamienne pisanki” – nowa wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku

Kamienne jaja wykonane m.in. z onyksu pakistańskiego, marmuru czy jaspisu można od poniedziałku oglądać na wystawie na wydziale biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

Ekspozycję przygotowało Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, prezentowana jest w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), w holu na wydziale biologii. Można oglądać kilkanaście jaj wykonanych z różnych minerałów.

Jak ocenia w przesłanym przez UwB komunikacie dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego dr Anna Matwiejuk, wśród kamiennych jaj zachwyca jajko wykonane z onyksu pakistańskiego, jego marmurowej odmiany, który ma piękny, pasiasty wzór. Innym jajkiem, na które zwraca uwagę jest to wykonane z karneolu, a dzięki domieszce minerałów żelaza ma pomarańczowo-czerwoną barwę.

Wśród jajek jest też to wykonane z rodonitu z różowym odcieniem, czy z jaspisu „smocza krew”, który ma intensywne czerwone plamy na zielonym tle. Są też jajka z ryolitu – skały wulkanicznej, awenturynu czy serpentynitu. „Jajko z sodalitu zachwyca głębią niebieskiej barwy przeplatanej białymi i czarnymi żyłkami. Jajko z obsydianu mahoniowego, z naturalnego szkliwa wulkanicznego z mikroskopijnymi drobinkami hematytu, przyciąga głębią brązowo-czarnej pigmentacji” – wymieniła Matwiejuk.

Na wystawie można też obejrzeć jajka marmurowe, wykonane z czarnego marmuru, marmuru złocistego, czy białego marmuru Carrara. Jak podaje uczelnia, marmur Carrara wydobywa się od czasów etruskich, jako marmur kararyjski. „To z tej skały wykonane zostały największe dzieła Michała Anioła, choćby Pieta watykańska znajdująca się w bazylice Św. Piotra w Rzymie, czy rzeźba Dawida we Florencji” – dodaje uczelnia w komunikacie.

Wystawie towarzyszy też plansza z kilkudziesięcioma kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Można też zapoznać się ze skalą twardości Mohsa, która jest przydatna m.in. przy identyfikacji minerałów.

Ekspozycję „Kamienne pisanki” można oglądać do 28 czerwca.(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj