Strona główna Edukacja Kapituła Nagrody i Wyróżnień Polonicum dokonała wyboru tegorocznych laureatów

Kapituła Nagrody i Wyróżnień Polonicum dokonała wyboru tegorocznych laureatów

Kapituła Nagrody i Wyróżnień Polonicum dokonała wyboru tegorocznych laureatów. Nazwiska nagrodzonych poznamy podczas uroczystości, która odbędzie się 20 listopada – poinformowało PAP Biuro Prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda Polonicum jest przyznawana badaczom za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. Celem nagrody jest promowanie kultury polskiej w dziedzinie języka, literatury, kultury, historii i sztuki za granicą.

„Od samego początku odrodzonej Rzeczpospolitej na Uniwersytecie Warszawskim uczymy cudzoziemców oraz szkolimy slawistów i polonistów. Zaś samo Polonicum powstało na fali Odwilży w 1956 roku. Mamy zatem świetne rozeznanie oraz kontakty z różnymi specjalistami w zakresie slawistyki i polonistyki na całym świecie” – powiedział PAP dr Piotr Kajak, wicedyrektor Polonicum. „Nagroda Polonicum honoruje zatem te osoby, które działają na rzecz polskiej sprawy w różnych obszarach kulturowych” – dodał.

O wyborze laureata decyduje Kapituła Nagrody Polonicum, w skład której wchodzą Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu, minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego, minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego, a także prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dyrektor Biblioteki Narodowej, dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodniczący Rady Centrum Polonicum UW i dyrektor Centrum Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda przyznawana jest raz do roku. Laureat otrzymuje statuetkę wykonaną z brązu oraz pamiątkowy dyplom. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się w listopadzie podczas obchodów Święta Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat nad Nagrodą obejmują Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. prof. Cheong Byung Kwon z Hankuk University of Foreign Studies w Seulu, prof. Oskar Swan z University of Pittsburgh, prof. Yi Lijun z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, a także prof. Zuzanna Topolińska z Uniwersytetu im. św. Cyryla i Metodego w Skopje oraz prof. Luca Bernardini z Instytutu Badań Językoznawczych, Filologicznych i Literackich Uniwersytetu Mediolańskiego. Nagrodzeni zostali również Katedra Slawistyki Zachodniej Uniwersytetu Lipskiego, prof. Constantin Geambaşu z Uniwersytetu Bukareszteńskiego, a także Biblioteka Polska w Paryżu, Polonistyka na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych oraz Polonistyka na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych Hankuk.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum jest ośrodkiem naukowym i dydaktycznym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawową formą jego działalności jest nauczanie cudzoziemców języka polskiego oraz wiedzy o kulturze polskiej. W prowadzonych przez ten ośrodek kursach, lektoratach, wykładach i szkoleniach mogą uczestniczyć zarówno studenci Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni, jak również osoby prywatne, zainteresowane poznaniem naszego kraju, kultury i języka. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ aszw/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj