Strona główna Edukacja Małopolska Noc Naukowców – 29 września w 10 miastach

Małopolska Noc Naukowców – 29 września w 10 miastach

Na eksperymenty i prezentacje naukowe, dyskusje i wystawy mogą liczyć uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 29 września w 10 miastach, w tym pierwszy raz w Wadowicach i Krzeszowicach.

W poniedziałek organizatorzy opowiedzieli dziennikarzom o programie tegorocznego wydarzenia.

W 10 miastach województwa atrakcje przygotowuje ponad 60 instytucji, w tym Polska Akademia Nauk, uczelnie wyższe, biblioteki, muzea, firmy. Łącznie różnorodne wydarzenia zaplanowano w 100 lokalizacjach.

Trwa Rok Kopernikański i w związku z tym słynny astronom będzie bohaterem wielu spotkań oraz konkursu plastycznego „Kopernik 550”.

Większość wydarzeń Małopolskiej Nocy Naukowców ma charakter ogólnodostępny, ale na wybrane z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Rejestracja rusza 21 września o godz. 9.

„Tegoroczna edycja błyszczy nowościami” – zapowiedzieli organizatorzy.

Pierwszy raz w Małopolską Noc Naukowców włączyło się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zaprasza do poznania procesu krwiodawstwa i drogi krwi od pobrania do transfuzji. Debiutującym uczestnikiem imprezy jest również Opera Krakowska – przygotowała m.in. musical „Kopernik”.

Wadowickie Centrum Kultury do pierwszej swojej edycji zaangażowało 13 instytucji z Wadowic i okolic, które wspólnie będą oferować udział w eksperymentach naukowych i wydarzeniach artystycznych.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej zapowiedziało, że zabierze odwiedzających w podróż po historii regionu oraz w podróż umożliwiającą poznanie przyrody Krzeszowic. Zaś Centrum Sztuki Muzycznej w Krzeszowicach pokaże m.in. jak zbudowany jest fortepian, przygotowuje też koncert.

W 2022 r. w Małopolskiej Nocy Naukowców wzięło udział 53 tys. osób. Koordynatorem wydarzenia jest urząd marszałkowski.

Noc Naukowców odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Europejskiej (przedstawicielstwo w Polsce).

Projekt jest finansowany ze środków UE.

Przedsięwzięcie jest częścią Europejskiej Nocy Naukowców, która zgodnie z tradycją odbędzie się w ostatni piątek września w ponad 430 miastach starego kontynentu.(PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj