Strona główna Edukacja Matura 2023 – jak właściwie się do niej przygotować?

Matura 2023 – jak właściwie się do niej przygotować?

Matura zbliża się wielkimi krokami, zatem to czas najwyższy rozpocząć przygotowania, nim będzie za późno. Warto wiedzieć, że jeszcze zdążycie nadrobić zaległości i dobrze się przygotować. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić.

Jak przygotować się do matury? O tym musisz wiedzieć!

Pewne jest to, że żadne sposoby typu uczenie się na ostatnią chwilę czy zasypianie z książką pod poduszką nie przyniosą należytego efektu, a wręcz przeciwnie. Prawda jest taka, że wraz ze zbliżającym się terminem matury człowiek zaczyna stresować się jeszcze bardziej. A jak wiecie stres nie zawsze działa mobilizująco, czasami wręcz paraliżująco, stąd uczenie się na ostatnią chwilę zupełnie się nie sprawdzi. Do matury zostało jeszcze tyle czasu, że uda Wam się nadrobić jeszcze nawet większe zaległości, przy czym musicie się wziąć do pracy już teraz. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj repetytorium maturalne z danego przedmiotu. Dzięki niemu świetnie powtórzycie materiał, ale też poszerzycie swoją wiedzę. Jednocześnie zauważycie też braki, które musicie nadrobić. Repetytorium ma przejrzysty układ, ale też klarownie objaśnia poszczególne zagadnienia i sprawia, że łatwiej przygotować się do matury. Jednocześnie jest zgodne z wymaganiami maturalnymi oraz podstawą programową, zatem wiecie czego się uczyć, ale też jak się uczyć. Najlepiej każdego dnia po przyjściu ze szkoły zjeść obiad, potem godzinę odpocząć, a następnie zasiąść do lekcji. Gdy już je odrobicie, powinniście godzinę czy dwie poświęcić na nadrabianie materiału, ale też sprawdzanie swoich umiejętności. 

Gdy Wasze zaległości są naprawdę duże…

Może się okazać, że Wasze zaległości są naprawdę duże. W takim przypadku nie musicie wcale się poddawać, lecz musicie wziąć się ostro do pracy. Pomocne mogą być korepetycje. Rzeczywiście nadrobicie zaległości, ale też lepiej przygotujecie się do rozwiązywania trudniejszych zadań maturalnych. Wiele szkół organizuje dla maturzystów darmowe zajęcia, w ramach których można nadrobić zaległości i przećwiczyć materiał. Wbrew pozorom taka opcja nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla uczniów, którzy zdają rozszerzony przedmiot. Na takie zajęcia powinni zapisać się wszyscy, którzy chcą dobrze zdać maturę. Pamiętajcie jeszcze, że uczestnicząc czynnie w takich zajęciach, lepiej radzicie sobie ze stresem, a dzięki temu w momencie matury nie będziecie odczuwać już paraliżującego stresu. 

Dieta także ma znaczenie

Czasami małe rzeczy mogą mieć olbrzymie znaczenie. Jeżeli Waszym problemem jest uczenie się, a więc nie umiecie szybko zapamiętywać, to być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa dieta. Najlepiej zrezygnować całkowicie z jedzenia produktów śmieciowych, które mają puste kalorie, za to nie mają niemal żadnych wartości odżywczych. Każdy posiłek powinien przede wszystkim składać się z warzyw. W diecie nie powinno zabraknąć też produktów pełnoziarnistych, natomiast mięso lepiej jest zamienić na ryby. Aby polepszyć pamięć i koncentrację, koniecznie jedzcie orzechy, pestki dyni, ciemną czekoladę. Dzięki temu rozwiązywanie zadań w repetytorium maturalny nie będzie dla Was problemem, a powtarzanie materiału będzie przychodziło Wam z łatwością. Wybierzcie repetytorium z każdego przedmiotu, z którego zdajecie maturę, a na pewno przygotujecie się świetnie.              

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj