Strona główna Firma Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting WWW?

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting WWW?

Założenie strony internetowej wymaga od webmastera zakupu usługi hostingowej. Hosting WWW to pewna część serwera, która jest udostępniana klientowi najczęściej w ramach rocznego abonamentu. Można powiedzieć, że jest to wirtualna powierzchnia, na której należy umieścić pliki strony WWW. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając hosting WWW dla strony?

Kilka kroków do zakupu dobrego hostingu

Pierwszy wybór usługi hostingowej może być dużym problemem dla osoby, która nie ma w tym żadnego doświadczenia. Wystarczy jednak kierować się podstawowymi krokami, by odnaleźć hosting, który spełni oczekiwania.

  1. Darmowy test jest niezbędny! Standardem na rynku hostingów WWW jest możliwość przetestowania usługi, zanim za nią zapłacimy. Okres testowy najczęściej trwa 7–14 dni. Np. popularny hosting AZ.pl, znany również z szybkiej wyszukiwarki domen, oferuje 2 tygodnie darmowego testu. Ważne, aby był to test bez zobowiązań, czyli obowiązku uiszczenia normalnej płatności po gratisowym okresie. Koniecznie należy to sprawdzić przed wyborem usługi. Kluczowe jest odpowiednie wykorzystanie czasu testowego. Chodzi m.in. o zainstalowanie prostej strony, sprawdzenie działania BOK-u czy przetestowanie poszczególnych funkcji oferowanych przez usługę.
  2. Dostępny transfer – im więcej, tym lepiej! Najczęściej miesięczna wartość transferu, jaką mamy do wykorzystania w ramach danej usługi, jest określana w GB. Często spotkamy się również z określeniem „bez ograniczeń”. Wcale jednak nie oznacza to, że na naszym tanim koncie hostingowym będziemy prowadzić serwis z oglądalnością jak portal Onet.pl. Ważne są również inne parametry, takie jak maksymalne obciążenie procesora, pamięci RAM, liczba zapytań do bazy danych i wiele innych. Jednak pod pierwszy serwis wystarczy konto o podstawowych parametrach.
  3. BOK – jakość działania Biura Obsługi Klientów, czy też inaczej po prostu suportu, ma kluczowe znaczenie dla początkujących webmasterów, którzy mogą mieć wiele pytań związanych z korzystaniem z hostingu. Ważne są godziny działania BOK-u. Idealnie, jeśli działa przez całą dobę i jest dostępny również podczas weekendu. Warto również wysłać kilka pytań, by sprawdzić, jak szybko odpowiadają pracownicy hostingu i jaka jest jakość tych odpowiedzi.
  4. Ograniczenia nakładane przez hosting – usługi hostingowe mogą mieć wiele ograniczeń, szczególnie w przypadku usług bardzo tanich. Zwróćmy koniecznie uwagę na ograniczenia pod względem: liczby domen, baz danych, dziennej liczby wiadomości e-mail czy liczby plików znajdujących się na serwerze. Dla pierwszego, małego serwisu te ograniczenia nie będą problemem, ale jeśli nasza strona będzie się rozwijać i będziemy chcieli na tym samym koncie hostingowym prowadzić inne strony, to już może to być kłopotliwe.
  5. Kopie zapasowe – często określane w opisach ofert jako backup, są oczywiście niezbędne. Istotne dla webmastera powinno być to, z jakiego okresu kopie zapewnia firma hostingowa. Możemy je tworzyć również ręcznie, ale i pod tym względem napotkamy ograniczenia. Np. hosting może pozwalać tworzyć takie kopie jedynie po godzinie 23 i przed 7 rano.
  6. Autoinstalator skryptów – rozwiązanie bardzo przydatne dla początkujących. Pozwala ono dosłownie za pomocą kilku kliknięć zainstalować jeden z popularnych systemów CMS, np. WordPress. Nie musimy ręcznie zakładać chociażby bazy danych. Wypełniamy jedynie podstawowe informacje i na tym się kończy nasze zadanie.
  7. Panel zarządzania hostingiem – DirectAdmin, cPanel, a może panel autorski? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeśli to nasz pierwszy hosting, to warto poczytać o możliwościach poszczególnych paneli, ich wadach i zaletach. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników – trudno wskazać „najlepsze”.

Wybór hostingu – to wcale nie jest trudne!

Jak pokazaliśmy, wybór hostingu wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać, jednak wymaga on znajomości kilku kluczowych kwestii. Ważne, abyśmy brali pod uwagę wyłącznie hostingi umożliwiające skorzystanie z darmowego testu, ewentualnie usługi polecone przez naszych znajomych.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj