Okap kuchenny teleskopowy, okap kominowy, a może okap narożny? Wbrew pozorom, wybór tego urządzenia wcale nie należy do najłatwiejszych. I nie należy zostawiać go na koniec – wprost przeciwnie, jest to kwestia priorytetowa przy planowaniu kuchni.
Okap kuchenny – dlaczego jest taki ważny?
Okap często wybieramy jako ostatni element wyposażenia kuchni i nie zwracamy na niego zbytniej uwagi. Tymczasem rola okapu dla funkcjonowania domowników, szczególnie gdy dużo gotujemy i szczególnie, gdy salon jest połączony z kuchnią, jest nie do przecenienia. Podstawowe zadania okapu to sprawienie, by wszelkie nieprzyjemne zapachy zostały wyeliminowane z pomieszczenia, a także pochłanianie tłuszczy. Brak okapu lub okap niskiej jakości sprawi, że utrwalą się one w meblach czy zasłonach. A nie trzeba mówić, jak uciążliwe i nieprzyjemne jest zmywanie tłuszczu z szafek kuchennych!
Istnieje wiele różnych rodzajów okapów – m.in. okap teleskopowy czy okap ścienny. Zanim przystąpimy do opisu poszczególnych typów, warto wiedzieć jeszcze o kilku kwestiach niezbędnych przy montażu takiego urządzenia.
O czym należy pamiętać przy wyborze okapu?
Niezwykle ważne jest takie umiejscowienie okapu, aby był on bezpośrednio połączony z szybem wentylacyjnym. Taki okap pracujący w tzw. obiegu otwartym będzie bardzo wydajny. W ostateczności, jeśli z jakichś względów nie istnieje możliwość przyłączenia go do przewodu kominowego lub układu wentylacyjnego, może on funkcjonować oddzielnie w tzw. układzie zamkniętym. Będzie on jednak mniej wydajny, prezentując też wyższy poziom hałasu. Musi ponadto być zaopatrzony w wydajne filtry przeciwtłuszczowe (np. dB filtry przeciwtłuszczone aluminiowe okap wkład).
Przy wyborze okapu należy kierować się jego rozmiarami oraz tym, jaka jest jego wydajność maks. Ta ostatnia podawana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Jak obliczyć niezbędną wydajność maks. tego urządzenia w naszym domu?
Związane jest to z wielkością kuchni czy też salonu połączonego z kuchnią i dowolnym innym pomieszczeniem, np. jadalnią. Wyrażona ona jest w kubaturze, czyli objętości (metrach kwadratowych pomnożonych przez wysokość pomieszczenia). Gdy już znamy tę wielkość, należy pomnożyć ją razy 10 – wówczas uzyskamy wydajność maks. okapu w m3/h niezbędnego do naszego domu. Na przykład w kuchni 10m2 o wysokości 3 metrach (30 metrów3 kubatury) okap powinien mieć wydajność maks. 300 m3/h.
Okap podszafkowy
Okap typu podszafkowego, jak sama nazwa wskazuje, montujemy pod wiszącą szafką kuchenną, dzięki czemu z zewnątrz jest on prawie niewidoczny, dopóki nie zbliżymy się do płyty. To bardzo estetyczne rozwiązanie dla osób, które lubią minimalizm – jest to jeden z najmniejszych modeli okapu kuchennego, który możemy zakupić. Z tego powodu nadaje się bardzo do małych kuchni. Większość modeli tego typu nie zajmie nawet całej szafki, dlatego wciąż będzie można ją wykorzystać do przechowywania. Ponadto decydując się na taki okap nie musimy podejmować trudnych decyzji estetycznych w kwestii tego, czy okap na pewno będzie dobrze pasował wizualnie do reszty kuchni. Pewną wariacją na temat okapów podszafkowych są okapy teleskopowe.
Okap kuchenny teleskopowy (okap wysuwany)
Okap teleskopowy okapyto doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają mało miejsca w kuchni, ale często gotują i chcą, by pomieszczenie to miało zapewnione skuteczną wentylację. Zajmuje on równie mało miejsca, co model podszafkowy, ale dodatkowo ma wysuwaną płytę pochłaniającą. Okapy teleskopowe to z reguły nowoczesne urządzenia, które wyposażone są w kilka trybów pracy i regulację mocy, a nawet automatyczne dostosowanie mocy. Mogą być przyłączone do sieci wentylacyjnej lub pracować osobno w układzie zamkniętym. Okap teleskopowy to z pewnością interesujące rozwiązanie – estetyczne, ale funkcjonalne, minimalistyczne, ale z możliwością regulacji do swoich potrzeb.
Okap przyścienny
Okapy przyścienne mogą mieć bardzo różne kształty, kolory, wielkości i formy i mogą służyć jako ciekawy element wizualny do każdej kuchni. Można je montować jako osobne, wyróżniające się urządzenie lub w ciągu, pomiędzy szafkami. Najczęściej mają one formę okapu skośnego lub w kształcie odwróconej litery T, w zależności od indywidualnych preferencji użytkowników. Zdarzają się naprawdę fantazyjne modele, które przypominają na przykład…. lampę dyskotekową, wyposażoną dodatkowo w oświetlenie led.
Okap wyspowy
Jest to coraz częściej wybierany model okapu ze względu na fakt, że nowocześnie urządzona kuchnia bardzo często ma kuchenkę zainstalowaną właśnie na wyspie. Okap typu wyspowego to więc takie urządzenie, które nie styka się ze ścianą lub szafką, lecz zwisa bezpośrednio z sufitu. Tutaj znowu taki okap możę mieć niezmiernie dużo różnych form i kształtów – może być na przykład obudowany drewnem lub uderzać w bardziej klasyczną estetykę kuchenną (okap w kształcie odwróconej litery T). Okap tego typu czasami jest mylony z lampą wiszącą, co świadczy o ich wysokiej klasie estetyki. Niektóre z tych urządzeń to prawdziwe dzieła sztuki!
Okapy sufitowe
Okapy sufitowe umieszczone są bezpośrednio w suficie. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, nieco podobne do okapu podszafkowego. Okap sufitowy musi być bowiem umieszczony nie wyżej, niż 150 centymetrów od płyty grzewczej. Oznacza to, że pomieszczenie musi być wysokie na około 240 centymetrów (przy standardowej wysokości dolnej zabudowy kuchni). W większości polskich mieszkań czy też domów wysokość sufitu jest jednak nieco wyższa, dlatego rozwiązaniem może być tutaj sufit podwieszany.
Okapy downdraft
Downdraft to okap, który wysuwa się z blatu. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia bardzo ciekawą aranżację przestrzeni w kuchni. Są to też okapy kuchenne o bardzo dużej wydajności. Najczęściej stosowane są w przypadku mieszkań o nietypowym układzie, w którym na przykład sufit znajduje się bardzo wysoko i nie ma możliwości zastosowania innych rozwiązań.
Okapy wbudowane w płytę
To dość nietypowe rozwiązanie. W tym przypadku okap jest zamontowany w blacie, płycie, szafce czy w dowolnym innym miejscu. Polecane jest jednak przede wszystkim osobom, które dość mało gotują i mają kuchnię niewielkich rozmiarów, ze względu na ograniczenia wydajnościowe takiego urządzenia.