Strona główna Firma Politechnika Gdańska wybrała „Jaskółki przedsiębiorczości”

Politechnika Gdańska wybrała „Jaskółki przedsiębiorczości”

System wspomagający organizację regat żeglarskich, automatyczny parking rowerowy oraz apteczka pierwszej pomocy psychologicznej to trzy pomysły na biznes, nagrodzone w konkursie „Jaskółki przedsiębiorczości”.

Konkurs „Jaskółki Przedsiębiorczości” jest skierowany do studentów oraz doktorantów Politechniki Gdańskiej. Od 2006 roku organizuje go Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG. Zadaniem uczestników jest przedstawienie nietuzinkowego i innowacyjnego pomysłu na biznes.

Pierwsze miejsce zajął zespół Piotra Oleksiaka – doktoranta Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG – autora systemu pod nazwą My Live Regatta. W nagrodę ekipa otrzymała 6 tys. zł oraz miejsce w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP).

My Live Regatta składa się z trzech elementów: systemu rejestracji i obsługi zawodników, systemu obsługi sędziowania i przepisów żeglarskich oraz systemu prezentacji zawodów na żywo. W tworzenie warstwy programistycznej MLR zaangażowani są studenci i absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

„Od 2009 roku zajmuję się systemami informatycznymi, od ośmiu lat uczestniczę w organizacji najwyższej rangi regat żeglarskich. Postanowiłem wykorzystać swoje doświadczenia i stworzyłem My Live Regatta. System już działa. Udało się zawrzeć umowy na wykorzystanie systemu podczas kilkunastu nadchodzących regat” – mówi Oleksiak. „Zawody żeglarskie bardzo trudno jest pokazać, a dzięki naszemu systemowi mogą im się przyglądać ludzie z całego świata i to w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu trackingu GPS, transmisji audio, relacjom wideo i tekstowym, czy też integracji sieci społecznościowych. Ta część systemu wymaga jeszcze udoskonalenia ” – podkreśla.

Druga pozycja (4 tys. zł oraz miejsce w AIP) przypadła w udziale studentom Wydziału Mechanicznego: Bartłomiejowi Bondarczukowi oraz Janowi Kaplińskiemu, pomysłodawcom automatycznego parkingu rowerowego Irpark.

Studenci zaproponowali modułową stalową konstrukcję w kształcie prostopadłościanu. Na parkingu zmieści się maksymalnie 70 rowerów, także elektrycznych, które będzie można ładować podczas postoju. Ostateczny kształt obiektu można będzie dostosować do wymagań architektonicznych miejsca, w którym takowy parking miałby się znaleźć. Chcąc zaparkować rower użytkownik będzie ustawiał go w miejscu pobierania. Następnie, przy użyciu specjalnego panelu, dokonywana będzie autoryzacja danych rowerzysty – np. za pomocą karty RFID/NFC, aplikacji na telefonie lub kodu PIN. Po identyfikacji użytkownika, specjalny chwytak będzie automatycznie pobierał rower i transportował go na wolne miejsce. Parkowanie zajmie pół minuty.

Jak argumentowali autorzy wynalazku urządzenie sprawdziłoby się w okolicach węzłów przesiadkowych, na uczelniach, czy w urzędach miasta. Jeśli Irpark powstanie rowerzyści będą mogli liczyć na „całkowite zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą i warunkami atmosferycznymi”. Do plusów można zaliczyć także całodobową dostępność oraz możliwość rezerwacji parkingu przez Internet.

Trzecie miejsce (3 tys. zł i miejsce w AIP) zajęli studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Michał Balkowski i Krzysztof Pastuszak. Ich celem jest stworzenie aplikacji wspierającej terapię psychologiczną. Aplikacja ma monitorować paramenty stanu zdrowia psychicznego (sen, myśli, nastrój, napady lękowe), służyć wsparciem w sytuacjach trudnych, wspierać pacjenta w trakcie, jak i po zakończeniu terapii. Z aplikacji na urządzania mobilne będą mogli korzystać pacjenci, ich terapeuci oraz ośrodki zdrowia. Dzięki aplikacji lekarze będą mogli konfigurować plany wsparcia dla konkretnych pacjentów.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj