Strona główna Firma Problemy w pracy – z czym się stykamy i jak im zaradzić?

Problemy w pracy – z czym się stykamy i jak im zaradzić?

Problemy w pracy zdarzają się każdemu z nas. Jakie są najczęściej spotykane? Jak im zaradzić? Postaramy się przedstawić komplet informacji na ten temat, które mogą być przydatne dla wielu czytelników.

Przyczyny napięć

Problemy w miejscu pracy to bardzo szeroki temat. Nie jest rzeczą możliwą, aby ścisła współpraca z wieloma osobami lub podmiotami nie generowała żadnych napięć, lub konfliktów. Jakie są najczęściej spotykane kłopoty, jakie generuje praca zawodowa oraz ich przyczyny? Spójrzmy:

  • konflikty personalne – wiadomo, że zespół idealny nie istnieje. Jeśli grupa ma dwóch aspirujących liderów lub osoby o sprzecznych interesach, nie obejdzie się bez sporu, który uniemożliwi normalne spełnianie służbowych obowiązków .
  • zła komunikacja – brak sprawnego przepływu informacji zarówno na temat wzajemnych oczekiwań, jak i zakresu wykonywania pracy przez poszczególne osoby musi skończyć się eskalacją napięcia w postaci problematycznej sytuacji.
  • postawa przełożonego – jeśli osoba decyzyjna faworyzuje poszczególnych pracowników, nie wytycza jasno zadań, nie egzekwuje ich wykonania lub przejawia skłonności do wywierania presji, lub nawet mobbingu, to poważne problemy są kwestią czasu
  • organizacja – jeśli podział obowiązków jest niejasny lub niesprawiedliwy, należy się spodziewać kłopotów wynikających z tego stanu rzeczy

Rozwiązania

Jak poradzić sobie z problemami z powyższej listy oraz im podobnymi? Najważniejsza jest komunikacja; brzmi jak banał, lecz brak mówienia o problemie, o nieprawidłowościach prowadzi do jego natężenia. Każdą uwagę, także krytyczną można przedstawić w sposób grzeczny i nieurągający współpracownikom lub podwładnym. Zdarza się, że niektóre napięcia wymagają interwencji osoby z wyższego szczebla, która jest zmuszona do zmian personalnych w zespole. Warto też pamiętać, że niektóre zachowania, takie jak mobbing lub molestowanie są przestępstwem i mamy pełne prawo do natychmiastowego ich zgłaszania odpowiednim organom.  W pracy spędzamy znaczną część swojego życia, około dziesięciu tysięcy godzin w roku; oznacza to, że warto dołożyć wszelkich starań, aby jej miejsce i okoliczności były na tyle przyjazne, jak to tylko możliwe. Więcej informacji na temat negatywnych zjawisk w miejscu pracy można znaleźć pod adresem http://rop.sejm.gov.pl/1_0ld/opracowania/pdf/mobbing_imp.pdf.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj