Strona główna Kariera Profil osobisty w CV – dlaczego jest ważny i jak go napisać?

Profil osobisty w CV – dlaczego jest ważny i jak go napisać?

Osobisty profil (zwany także profilem zawodowym) pojawił się w aplikacjach kilka lat temu i szybko okazał się jednym z najważniejszych punktów poprawnie stworzonego CV. Można powiedzieć, że w pewnym sensie zastąpił list motywacyjny, bo pozwala pracodawcy zapoznać się z umiejętnościami kandydata i dowiedzieć się rzeczy, których nie zamieszcza się w innych częściach CV. W jaki sposób stworzyć poprawny profil osobisty i dlaczego ma on tak wielkie znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Profil zawodowy – co to takiego?
Wyobraź sobie sytuację, w której dostajesz zaproszenie na bardzo ważną rozmowę kwalifikacyjną. Marzysz, by otrzymać tę pracę, więc dobrze się przygotowujesz i chcesz wypaść jak najlepiej. Już na wstępie spotkania potencjalny pracodawca chce, aby kilkoma zdaniami opisać swoją osobę. W skrócie: czym się zajmujesz, czego oczekujesz i jakie są twoje mocne strony. Na odpowiedź masz zaledwie trzydzieści sekund. Właśnie to moglibyśmy nazwać profilem osobistym. Najczęściej te kilka bardzo ważnych, czasem nawet kluczowych zdań, wpisuje się na samej górze aplikacji, jako rodzaj otwarcia i przywitania.

Choć profil zawodowy to wyjątkowo krótki tekst, musisz maksymalnie wykorzystać przestrzeń, aby czymś się wyróżnić i przykuć uwagę.

Profil osobisty w CV - dlaczego jest ważny i jak go napisać?

Dlaczego profil osobisty ma tak duże znaczenie?
Niemal każdy kandydat może pochwalić się mniej więcej tym samym: wyższym wykształceniem, doświadczeniem zawodowym, znajomością języków itp. Właśnie dlatego CV są do siebie podobne. Profil zawodowy to miejsce, gdzie można się popisać, zaprezentować coś więcej, coś, co wyróżnia właśnie ciebie na tle innych. Jeżeli pracodawcę to zainteresuje, najprawdopodobniej zaprosi cię na rozmowę. Być może właśnie od tego zacznie spotkanie! Dlatego warto się postarać i dobrze przemyśleć, co napisać.

Od czego zacząć?
Przede wszystkim, profil osobisty to swego rodzaju podsumowanie doświadczenia zawodowego oraz przedstawienie nowych celów. Oto kilka wskazówek, jak dobrze wykorzystać przestrzeń.

  • Po pierwsze: zacznij od tego, kim jesteś. Na przykład: managerem, pracownikiem biurowym, kierownikiem, sprzedawcą. Opisz swoje obecne stanowisko.
  • Po drugie: zaznacz swoje największe osiągnięcie, na przykład wspomnij o realizacji celów ponad plan, o awansie, o ciekawym projekcie.
  • Po trzecie: określ swój główny cel zawodowy, a więc na przykład rozwój lub usprawnienie działania jakiejś sekcji.

Ciekawe przykłady, opracowane w profesjonalny sposób, znajdziesz na stronie cv-maker.pl. Zapoznanie się z kilkoma profilami na pewno rozjaśni ci w głowie i pozwoli stworzyć coś własnego.

Profil osobisty w CV - dlaczego jest ważny i jak go napisać?

Dlaczego profil zawodowy nie może być zawsze taki sam?
Każda branża (czy stanowisko) ma jakieś indywidualne cechy, dlatego pisanie za każdym razem tego samego (a przy okazji masowa wysyłka aplikacji) będzie dla pracodawcy widocznym zaniedbaniem. W profilu zawodowym warto wymienić nazwę firmy, czy stanowiska, o jakie się ubiegasz. W ten sposób na pewno się wyróżnisz i pokażesz, że bardzo ci zależy na otrzymaniu pracy.

Postaraj się, aby każda twoja aplikacja była indywidualna, z uwzględnieniem wymagań pracodawcy. To zaprocentuje, choć na pewno będzie wymagało odrobiny wysiłku.

O tym warto pamiętać

  • Pisz konkretnie, staraj się nie przekraczać pięciuset znaków ze spacjami (maksymalnie cztery linijki tekstu). W tym wypadku mniej znaczy lepiej, bo CV musi się prezentować schludnie i przejrzyście. Pracodawcy mają niewiele czasu na czytanie ofert!
  • Wskaż swoje osiągnięcia, niech to będą konkrety.
  • Dostosuj swoje cele do tego, co oferuje dana firma. Pamiętaj więc, aby dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Zajrzyj na stronę internetową i na media społecznościowe.
  • Użyj języka korzyści, czyli udowodnij, że możesz dać firmie coś, czego potrzebuje.

Przejrzystość i poprawność językowa
Być może nie czujesz się najlepiej w pisemnej prezentacji własnej osoby. W takim wypadku daj swoje CV komuś do sprawdzenia, by poprawić ewentualne błędy. Co dwie głowy, to nie jedna, a opinia z zewnątrz pozwoli ci jeszcze lepiej dopracować swój profil osobisty.

Do czego można porównać profil zawodowy?
Wyobraź sobie, że musisz nagrać spot reklamowy (maksymalnie trzydzieści sekund), który zareklamuje twoją osobę dla pracodawców. Taka skondensowana forma jest wymagająca, ale warto się wysilić. Profil osobisty to twoje „pięć minut“, gdy uwaga jest na tobie maksymalnie skoncentrowana. Nie pozwól, by cokolwiek rozproszyło pracodawcę: nuda, błędy, brak personalizacji.

Jakie korzyści może przynieść profil osobisty?
Przede wszystkim, zwróci na ciebie uwagę. Przyszły pracodawca dowie się, że ma do czynienia z konkretną osobą, która wie, czego chce i może zaoferować swój profesjonalizm. Nawet, jeżeli nie spełniasz wszystkich oczekiwań na dane stanowisko, te kilka linijek ma szansę przesądzić o tym, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Profil zawodowy może również stać się dobrym początkiem spotkania: pracodawca otrzymuje jakiś punkt zaczepienia, tym bardziej, jeżeli twoje słowa go zaciekawią. Dzięki temu jesteś po prostu bardziej atrakcyjnym kandydatem, a szanse na otrzymanie pracy rosną.

Komentarze

1 KOMENTARZ

  1. Sekcja podsumowania zawodowego, celów zawodowych czy profilu jest jedną z najważniejszych w CV. Rekruterzy początkowo przeglądają CV wzrokiem i skupiają się na najważniejszych informacjach. Gdy podsumowanie zawodowe przykuje jego uwagę, z większą chęcią podejdzie do czytania dalszych informacji.
    Ważne jest korzystanie z odpowiedniego wzoru CV oraz umiejętne posługiwanie się językiem, które zapewni nam dostanie się na rozmowę kwalifikacyjną 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj