Strona główna Firma Remarketing – jakie stwarza możliwości?

Remarketing – jakie stwarza możliwości?

Remarketing to działania marketingowe, które pozwalają powracać z komunikatem do użytkowników, którzy w przeszłości odwiedzili już naszą stronę. Kampania remarketingowa zwiększa liczbę kontaktów klienta z daną stroną czy samym produktem, co korzystnie przekłada się na wyniki sprzedaży. Remarketing jest więc doskonałym wsparciem działań reklamowych.

Na czym polega remarketing?

Najprościej rzecz ujmując, remarketing to działania marketingowe bazujące na plikach cookie. Te odpowiedzialne są bowiem za zbieranie informacji na temat użytkowników odwiedzających strony internetowe czy aplikacje mobilne. Ciasteczka umożliwiają też wyświetlanie reklam. Wprawdzie znikają po określonym czasie lub w momencie czyszczenia historii przeglądarki, to można dzięki nim z ofertą swojej strony trafić do użytkowników, którzy już odwiedzili taką witrynę, ale nie dokonali interesującej sprzedawcy interakcji (czyt. zakupu).

Użytkownik nie jest jednak naiwny, a nachalne reklamy mogą nie tyle przekonać do zakupu, co wręcz przeciwnie zniechęcić. Dlatego remarketing nie może być stosowany nieumiejętnie. Tutaj pomocny jest tzw. capping, przez co rozumiemy ograniczanie wyświetlania reklam jednemu użytkownikowi. Skuteczny remarketing to jednak nie tylko ograniczenia. To również dobrze i starannie przygotowane kampanie z dopasowaniem przekazu reklamowego do konkretnej grupy użytkowników z wykorzystaniem do tego stworzonych list remarketingowych.

Sieć Google i Facebook

Obecnie remarketing wykorzystuje się przede wszystkim w dwóch ekosystemach — sieci reklamowej Google Display Network (GDN) oraz na portalu społecznościowym Facebook. Najczęściej jest on jednak kojarzony z działaniami w Google, gdzie znajduje się ponad 2 mln witryn i aplikacji.

Poza tym GDN daje również dostęp do galerii reklam, gdzie tworzenie przekazów tekstowych, ale także graficznych czy w formie materiałów wideo, jest o wiele prostsze. Oczywiście przy takiej kampanii remarketingowej użytkownik ma też dostęp do szeregu statystyk, które stanowią bezcenną informację przy ich kreowaniu czy modyfikowaniu. Informacje zwrotne dotyczą bowiem nie tylko wyników kampanii, ale też miejsc, gdzie pojawiają się reklamy czy ich cen. Więcej o zaawansowanych funkcjach remarketingu w Google można przeczytać na https://www.adpeak.pl/uslugi-sem/remarketing .

Standardowy i dynamiczny

Wyróżniamy dwa modele remarketingu — standardowy oraz dynamiczny będący formą bardziej zaawansowaną i polecaną klientom działającym w branży e-commerce.

Remarketing standardowy to podstawowa forma remarketingu. Z tego modelu wsparcia działań reklamowych skorzystać mogą wszyscy klienci prowadzący swój biznes on-line. Przekaz reklamowy może tu trafiać do wszystkich użytkowników odwiedzających daną witrynę, jak również i poszczególnych grup na podstawie list remarketingowych, którzy na przykład wykonali jakieś działanie czy nawet odwiedzili daną kategorię. Kampanie takie są jednak wymagające pod względem wizualnym i wymagają stworzenia specjalnych kreacji graficznych.

Zdecydowanie bardziej złożony jest remarketing dynamiczny. Reklamy są tu tworzone w sposób — jak sama nazwa wskazuje — dynamiczny, inaczej mówiąc automatyczny. Do konfiguracji takich działań niezbędna jest już pomoc web dewelopera lub nawet programisty. Nie ma natomiast potrzeby zatrudniania grafika, gdyż za kreacje graficzne posłużą zdjęcia produktów dostępne na stronie.

Kto skorzysta na kampaniach remarketingowych?

Kto powinien skorzystać z kampanii remarketingowych? Korzyści wyniesie z nich każdy bez wyjątku. Niezależnie od tego, czy prowadzi hotel, kursy językowe czy sklep internetowy lub inne usługi w branży e-commerce. Remarketing to dobry sposób na przypomnienie o sobie swoim obecnym i niedoszłym klientom, którzy z jakiegoś powodu nie zdecydowali się na konwersję.

Na remarketing zdecydować się więc powinien każdy posiadacz strony internetowej czy aplikacji mobilnej. Jest to najlepszy sposób, aby ponownie zainteresować klienta danym produktem lub usługą sprowadzając go na swoją witrynę www.

Podsumowanie

Remarketing to spersonalizowany przekaz reklamowy, który niewątpliwie poprawia wyniki sprzedaży. Z jednej strony pozwala dotrzeć do klientów, którzy nie dokonali zakupu, ale byli zainteresowani danym produktem czy usługą. Z drugiej ma zastosowanie także do klientów, którzy w przeszłości zdecydowali się na konwersję. W ich przypadku można polecić im choćby produkty powiązane z artykułem przez nich nabytym. Remarketing pozwala więc w budowaniu długotrwałych relacji na linii sprzedawca-klient, podświadomie oferując temu drugiemu pewne produkty i usługi, którymi był lub w dalszym ciągu jest on zainteresowany.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj