Strona główna Kariera Skuteczne CV i list motywacyjny. Ewa Godlewska

Skuteczne CV i list motywacyjny. Ewa Godlewska

Ewa Godlewska

Skuteczne CV i list motywacyjny

Przygotowanie dobrych dokumentów aplikacyjnych to jeden z pierwszych kroków prowadzących do znalezienia dobrej pracy. Moim zdaniem dobra praca to taka, która jest dobrze dobrana do predyspozycji, umiejętności i zainteresowań. Wiem z własnego doświadczenia, jak trudno wykonywać pracę, która nudzi i nie daje satysfakcji. Pracując jako doradca zawodowy, staram się przekonać moich klientów, że warto wytrwale dążyć do znalezienia zawodu, który pozwala na realizację ich potencjału. Wierzę, że każdy może znaleźć pracę idealną dla siebie. Wystarczy chcieć i działać, aby te marzenia się spełniły – ten akapit wprowadzający do poradnika „Skuteczne CV i list motywacyjny”, który ukazał się w 2012 r., stanowi chyba najtrafniejsze podsumowanie celu jaki postawiła sobie w nim autorka.

Ewa Godlewska jest psychologiem i doradcom zawodowym. W ramach prowadzonej przez siebie Pracowni Rozwoju Osobistego „Espira” organizuje konsultacje, warsztaty i szkolenia dla różnych instytucji i firm.

Książka „Skuteczne CV i list motywacyjny” mówi o tym jak przygotować CV i list motywacyjny, które zostaną przeczytane przez osobę rekrutującą i umożliwią otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Autorka zdradza opinie doświadczonych rekruterów na temat tego jak powinny wyglądać doskonałe dokumenty aplikacyjne.

Poradnik został podzielony na dziewięć rozdziałów. W pierwszych trzech z nich omówiono kolejno: czym są dokumenty aplikacyjne i jaką strategię marketingową przyjąć dla siebie, w jakim celu tworzy się CV, łącznie z wyborem jego typu, który będzie najbardziej odpowiedni dla kandydata, jak również jaki rodzaj listu motywacyjnego wybrać i jak kreatywnie odpowiedzieć na ogłoszenie.

W rozdziale czwartym przedstawiono ćwiczenia, które pomogą kandydatowi odkryć własne atuty i zwiększyć szansę na zatrudnienie. Wskazane zostało jakie informacje zebrać, aby sporządzić życiorys i list motywacyjny, jak również gdzie szukać tych informacji.

Kolejne dwa rozdziały umożliwią czytelnikowi: poznanie 11 podstawowych elementów (jest to struktura CV), które są niezbędne do napisania idealnego CV, odkrycie jak potwierdzić posiadane kompetencje komputerowe i językowe, a także przedstawiono części składowe listu motywacyjnego i co w każdej z nich zawrzeć.

Rozdział siódmy dotyczy błędów, które są najczęściej popełniane w dokumentach aplikacyjnych. Zostały one wypunktowane i dokładnie streszczone, zarówno dla curriculum vitae, jak i dla listu motywacyjnego. Uważna lektura tego rozdziału może zwiększyć szanse na uzyskanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

Następnie skupiono się na tym jak formatować tekst w dokumentach aplikacyjnych i zadbać o ich wizualną jakość. Znajdziesz tutaj porady jaką czcionkę wybrać, jaki papier byłby najlepszy, czy liczba stron ma znaczenie, jakie stosować kolory, czy przydadzą się ozdobniki i zdjęcia.

Ostatni rozdział omawia aplikacje z innej perspektywy, tzn. „okiem pracodawcy”. Jest to spojrzenie z pewnością interesujące dla tych, którzy nie potrafią sobie wyobrazić czego oczekuje od nich osoba rekrutująca i dlaczego.

Na końcu umieszczono dodatki w postaci wzorów CV i dopasowanych do nich listów motywacyjnych, przykłady słów przydatnych przy pisaniu aplikacji, przykłady aktywności pozazawodowej, zainteresowań, a także przykładowy formularz aplikacyjny, jaki może zostać podsunięty do wypełnienia kandydatowi na stanowisko.

Pozycja „Skuteczne CV i list motywacyjny” koncentruje się na praktycznych stronach jakie wiążą się z szukaniem pracy, w postaci poprawnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Zostały one omówione wyczerpująco, ale w sposób który nie nuży czytelnika. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Samo Sedno. Pod względem wizualnym prezentuje się atrakcyjnie, układ tekstu jest przejrzysty i ułatwia dotarcie do najważniejszych informacji.

Poradnik zawiera wiele wzorów dokumentów i jest wzbogacony o komentarze ekspertów. Zarówno jedno jak i drugie będzie bardzo użyteczne dla osoby poszukującej pracy, która chce przygotować poprawne dokumenty aplikacyjne lub poprawić błędy w dokumentach, które już napisała, ale nie przyniosło to spodziewanych efektów w postaci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Po lekturze tej publikacji nie powinna ona już mieć kłopotów z przygotowaniem CV i listu motywacyjnego.

Ewa Godlewska. Skuteczne CV i list motywacyjny

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj