Site icon JakNapisac.com

Split payment. Co to takiego?

Obowiązkowy od 1 października 2019 roku split payment, czyli podzielona płatność. Dla wybranych branż wymagany jest model płatności dotyczący podatku VAT na towary i usługi. Którzy przedsiębiorcy zobowiązani są do korzystania ze split payment? Jak to wygląda w praktyce? Jakie profity dla podatników spowoduje takie rozwiązanie?

Na czym polega split payment?

Inaczej jest to podzielona płatność. Mechanizm działania polega na dzieleniu przelewu z wystawionej faktury na dwie osobne transakcje: cenę netto i kwotę podatku VAT. Pierwsza przelewana jest na rachunek dostawcy, a druga na oddzielny rachunek VAT. Dotyczy to kontrahentów przeprowadzających umowy kupna/sprzedaży B2B (firma – firma).

Dla kogo obowiązkowy?

Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji B2B obowiązujących w Polsce podatkiem VAT na kwotę powyżej 15 000 złotych. Do towarów i usług sprzedawanych i zobowiązanych mechanizmem split payment należą między innymi: sprzęty elektroniczne i elementy do nich kompatybilne (drukarki, tonery, dyski twarde), paliwa, węgiel, części do samochodów i motocykli, węgiel, wyroby ze stali, usługi budowlane, malarskie, szklarskie, odpady i surowce wtórne, metale szlachetne. Firmy handlujące tego rodzaju zasobami mają za zadanie dopilnować, by powstał osobny rachunek, na który będą odprowadzane kwoty podatku VAT.

Banki zobowiązane są również do otwarcia podatnikom rachunku VAT bez dodatkowych kosztów. Środki zebrane na koncie wciąż są własnością podatnika i można wykorzystać do opłacania swojego podatku do Urzędu Skarbowego lub spłacenia go innemu kontrahentowi również na rachunek VAT. Istnieje szansa na zagospodarowanie zasobów do celów biznesowych. W takim wypadku należy złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego z prośbą o zgodę na przelew z rachunku VAT na standardowe konto firmy.

Co jest powodem zmian?

Zabezpieczenie państwa przed działalnością tzw. szarej strefy jest między innymi przyczyną obligatoryjnego korzystania ze split payment. Luka podatkowa VAT (sięgająca około 10 mld euro, jak wynika z badań Komisji Europejskiej) powstała z powodu uchylania się od powinności odprowadzania podatku do Skarbu Państwa. Mechanizm podzielonej płatności ma za zadanie położyć kres dotychczasowym nadużyciom podatkowym.

Zaletą split payment, oprócz wyżej wymienionej możliwości korzystania z zasobów finansowych zgromadzonych na rachunku VAT, jest również zabezpieczenie przedsiębiorców przed posądzeniem o współpracę z kontrahentami tzw. szarej strefy. Mechanizm podzielonej płatności weryfikuje wiarygodność drugiej strony. W ten sposób istnieje pewność, że współpraca zachodzi między podatnikami.

Zmiany związane z mechanizmem split payment nie stanowią problemu dla programu Streamsoft PCBiznes Ewa – Faktury i Magazyn. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana, więc zgodna z najnowszymi przepisami.

Komentarze

Exit mobile version