Strona główna Edukacja Sposób na wynik rzucony na rynek – ze wsparciem FNP

Sposób na wynik rzucony na rynek – ze wsparciem FNP

Czy wyniki Twoich badań można skomercjalizować? Rusza nowy program, który pozwoli to sprawdzić – przekonuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Od 15 czerwca można pobierać dokumenty niezbędne do udziału w konkursie Proof of Concept. Na projekt o dużym potencjale dla biznesu lub gospodarki można otrzymać do 700 tys. zł.

Pierwszy nabór wniosków do działania Proof of Concept (PoC) potrwa od 3 sierpnia do 7 września 2023 r. O dotację można się ubiegać na każdym etapie kariery, również przed uzyskaniem stopnia naukowego.

Zakres tematyczny projektów odnosi się do priorytetów ujętych w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W konkursie można zgłosić projekt zaplanowany na nie więcej niż 12 miesięcy – do wygrania jest nawet 700 tys. zł. Naukowcy mogą współpracować z przedsiębiorstwem, ale wsparcie finansowe udzielane będzie jedynie organizacji badawczej.

„Na rynku brakuje zachęty i wsparcia w celu podejmowania projektów inicjujących nowe technologie i produkty w oparciu o odkrycia naukowe, na etapie gdy ryzyko badawcze i finansowe jest największe. Mamy nadzieję, że rezultaty projektów PoC poprawią postrzeganie przez biznes wyników badań naukowych w naszym kraju” – mówi Michał Pietras, dyrektor ds. działalności programowej w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, cytowany w komunikacie prasowym.

Istotnym celem Proof of Concept jest także podniesienie umiejętności badaczek i badaczy na wczesnym etapie kariery akademickiej w zakresie prowadzenia badań naukowych o znaczeniu gospodarczym. Kryteria oceny wniosków w konkursie to m.in. nowość i oryginalność posiadanych wyników pracy badawczej, plan i zakres projektu, potencjał wykorzystania wyników, kompetencje i role zespołu projektowego, a także skuteczna współpraca z przedsiębiorcą, jeśli taka została zaplanowana.

Nowy program jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Składanie wniosków o dotacje rozpocznie się 3 sierpnia br. i potrwa ponad miesiąc. Łączny budżet działania PoC, w wysokości ponad 102 mln zł, pozwoli na sfinansowanie do 2029 roku co najmniej 140 rocznych projektów badawczych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przewiduje co najmniej 7 kolejnych naborów. Od 2024 r. będą one prowadzone dwukrotnie w ciągu roku (w marcu oraz we wrześniu).

Informacje i harmonogram naboru wniosków znajdują się na stronie internetowej. (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj