Strona główna Firma Studenci i doktoranci prawa debatują nt. przestępczości gospodarczej

Studenci i doktoranci prawa debatują nt. przestępczości gospodarczej

Problemy przestępstw gospodarczych i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, to temat IV Ogólnopolskich Dni Nauki Sądowej, które rozpoczęły się w poniedziałek na Uniwersytecie Opolskim.

W spotkaniu uczestniczy kilkudziesięciu studentów i doktorantów prawa z największych ośrodków akademickich całej Polski. Podczas trzydniowej konferencji i warsztatów z udziałem praktyków, będą rozmawiali na temat problemów związanych z przestępczością gospodarczą i bezpieczeństwem w obrocie gospodarczym.

Katarzyna Piątkowska, doktorantka katedry prawa karnego materialnego Uniwersytetu Wrocławskiego ocenia, że tematyka spotkania odpowiada czasom, w których żyjemy. „Konferencja i warsztaty, to z jednej strony okazja dla nas – wchodzących w zawód – na zapoznanie się z wiedzą, której nie ma w podręcznikach akademickich, ale też szansa dla specjalistów już działających w swoich branżach – policjantów, radców prawnych, czy doradców finansowych, na skorzystanie ze świeżego spojrzenia na przepisy ze strony młodego pokolenia prawników” – powiedziała Piątkowska.

Piotr Derda z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa Uniwersytetu Opolskiego podkreśla, że konferencja jest także możliwością opracowania metod zapobiegania przestępstwom na polu prawa gospodarczego, cywilnego i ochrony konsumentów np. przed umowami zawierającymi klauzule zabronione.

„Chcemy, żeby efekty tej konferencji i warsztatów dotarły do społeczeństwa. Dlatego planujemy wydać specjalny biuletyn, zawierający opisy sytuacji codziennych, w trakcie których grozi nam wejście w konflikt z prawem lub narażenie na poważne szkody finansowe z poradami, czego należy unikać i jakie są ścieżki wybrnięcia z kłopotów” – powiedział PAP.

Według byłej sędzi Anety Gibek-Wiśniewskiej, konferencje i warsztaty to doskonały sposób na zapoznanie przyszłych prawników z praktycznym obliczem zawodu. „Kontakty z praktykami są bezcenne dla młodych ludzi, którzy mają jeszcze przed sobą wybór ostatecznej decyzji, w jakim kierunku pójdą po skończeniu studiów. Rozmawiając z prokuratorem, sędzią, adwokatem czy policjantem mogą skonfrontować swoje wyobrażenia o zawodzie z rzeczywistością, która czeka na nich po opuszczeniu murów uczelni” – uważa prawnik. „Jest to więc zarówno korzyść dla nich samych, gdyż mogą uniknąć pomyłki już na starcie zawodowym, ale też dla przyszłych pracodawców, którzy w trakcie warsztatów mogą wyłowić osoby o profilu najlepiej dopasowanym do ich potrzeb” – dodała.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj