Strona główna Edukacja Uniwersytet w Białymstoku po raz drugi będzie realizował zajęcia naukowe dla uczniów...

Uniwersytet w Białymstoku po raz drugi będzie realizował zajęcia naukowe dla uczniów z Polski i Ukrainy

Wspólne poznawanie nauki, eksperymentowanie, integracja a także wycieczki – czekają na uczniów z Polski i Ukrainy, którzy wezmą udział w projekcie organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku. Zajęcia potrwają od lutego do maja.

W ubiegłym roku uczelnia realizowała pilotaż projektu, w którym wzięło udział w sumie blisko 160 uczniów, z czego część pochodziła z Ukrainy i Białorusi. Dzięki wparciu z Centrum Nauki Kopernik i Fundacji Deloitte projekt będzie realizowany po raz drugi – poinformował Uniwersytet w Białymstoku.

Zajęcia zostaną przeprowadzone w ramach projektu „Kompetentni i zintegrowani przez eksperymentowanie”, a uczniowie spotykać się będą w działających na UwB i w podlaskich szkołach Klubach Młodego Odkrywcy (KMO) – podała rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik.

Koordynatorka projektu z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku dr Anna Rybak mówi, że w tym roku projekt będzie się skupiał na rozwijaniu umiejętności z zakresu STEAM, czyli – jak wyjaśniła – skrótu od angielskich słów nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Dodała, że projekt stawia też na kształcenie kompetencji XXI wieku, czyli krytycznego myślenia, kreatywności, komunikacji i kooperacji.

„Celem projektu jest również integracja uczniów, a także wzbogacenie ich wiedzy o zwyczajach i kulturze obu narodów oraz wzmacnianie więzi pomiędzy KMO a podlaskimi szkołami, w których uczą się dzieci narodowości ukraińskiej” – dodała Rybak.

Oprócz zajęć stacjonarnych w programie znalazły się m.in. wycieczki do planetarium UwB czy udział w pikniku podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Projekt realizowany będzie od lutego do maja; inauguracja odbędzie się 21 lutego na uczelni. Osoby zainteresowane udziałem powinny skontaktować się z UwB.

Uniwersytet w Białymstoku na projekt otrzymał wsparcie w wysokości 12 tys. zł w ramach konkursu „Razem dla lepszej przyszłości z KMO” organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację Deloitte. (PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj