Strona główna Edukacja Wybrano najlepsze artykuły popularnonaukowe

Wybrano najlepsze artykuły popularnonaukowe

Poszukiwania tożsamości autora powieści z 1947 r., opisanie metody walki z nowotworami w formule “Bajek robotów” Lema i opowieść o odkryciu na dnie tajemniczego leja w Lasach Janowskich – to prace nagrodzone w XIII edycji konkursu “Skomplikowane i proste”.

Konkurs “Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” organizowany jest przez miesięcznik “Forum Akademickie”. Wybierane są w nim najlepsze artykuły popularnonaukowe, które mają w przystępny sposób popularyzować badania naukowe autorów lub badania, w których brali oni udział. Jak informuje “Forum Akademickie” w przesłanym PAP komunikacie prasowym, do XIII edycji konkursu zgłoszono 134 prace.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Katarzyna Pańczyk, polonistka i teoretyk literatury z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest ona autorką artykułu “Poszukiwania naukowo-detektywistyczne”, w którym opowiada o poszukiwaniach autora – opublikowanej pod pseudonimem – powieści emigracyjnej z 1947 r. “Budujemy kanał”. Pańczyk udało się odnaleźć córkę pisarza, który okazał się byłym więźniem sowieckich obozów pracy, późniejszym żołnierzem armii Andersa i emigrantem w Brazylii. Autorka artykułu “opowiada o tym z pasją, odsłaniając przy okazji kawałek nieznanej historii. Przedstawia własne badania, związane z nimi emocje oraz satysfakcję z istotnego odkrycia” – czytamy w informacji prasowej. Laureatka otrzyma nagrody pieniężne o łącznej wysokości 8,5 tys. zł i nagrody rzeczowe.

Drugie miejsce zajęła Magdalena Kłodowska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dzięki artykułowi “O małym symulancie Monte Carlo”. Przedstawia w nim badania nad zastosowaniem metody Monte Carlo w walce z nowotworami – a wszystko w formie wzorowanej na “Bajkach robotów” Stanisława Lema. W nagrodę otrzyma nagrody pieniężne o łącznej wysokości 4 tys. zł oraz nagrody rzeczowe.

Na trzecim miejscu znalazł się z kolei dr Dominik Szulc z Instytutu Historii PAN w Warszawie – autor pracy “Tajemnice +cudownej broni+ Hitlera”. Opowiada w niej o odkryciu dokonanym na dnie tajemniczego leja na uroczysku w sercu Lasów Janowskich na Lubelszczyźnie. “Relacja z badań dość prostych, choć wspartych literaturą, zachęca czytelnika do własnych poszukiwań” – czytamy w uzasadnieniu. Dr Szulc otrzyma 2 tys. zł oraz nagrody rzeczowe.

Ponadto jury konkursu przyznało cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: dr Edyta Charzyńska z Zakładu Teorii Wychowania na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Olga Kielak z Zakładu Tekstologii i Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie, Aksel Kobiałka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, Tomasz Skawiński z Zakładu Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Każda wyróżniona osoba otrzyma tysiąc złotych oraz nagrody rzeczowe.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w lutym 2018 r. w Warszawie.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj