Laudacja
Laudacja to mowa pochwalna eksponująca zalety jakiejś osoby, wygłaszana z okazji jubileuszu, wręczenia nagrody lub nadania tytułu, np. doktora honoris causa.
Układ
Tytuł (np. „Laudacja (czyja) z okazji…”);
Zwrot do osób zgromadzonych („Szanowni Państwo”);
Powód spotkania (np. „Spotkaliśmy się tutaj, aby przyznać…”);
Odniesienie do osoby przemawiającej (np. „Z profesorem spotkałem się po raz pierwszy w…”);
Pochwała zasług i argumentacja;
Zakończenie (podziękowania, wyrazy uznania, życzenia).
Przykład
Źródło/Całość: http://www.synchrotron.org.pl/publ/biulet/vo04/laudacja.pdf
Laudacja – przykład
LAUDACJA
Szanowny, Drogi Panie Profesorze!
Szanowni Koledzy!
Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność, przedstawienia Państwu sylwetki Pana Profesora Andrzeja Kisiela, któremu Zarząd Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego postanowił przyznać tytuł Honorowego Członka. Większość z nas tu obecnych doskonale zna działalność naukową i organizatorską Pana Profesora, ale pozwolę sobie w skrócie przypomnieć niektóre aspekty jego działalności, jako że był przez 31 lat moim przełożonym, opiekunem naukowym i mogę chyba powiedzieć drogi Andrzeju także przyjacielem.
Prof. A. Kisiel studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1948-52 na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, specjalizując się w zakresie fizyki i uzyskał stopień magistra filozofii. Stąd być może jego filozoficzne podejście do życia. W styczniu 1953 roku został zatrudniony w Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracował nieprzerwanie, zdobywając kolejne tytuły naukowe i obejmując różne stanowiska, aż do 2002 roku (…).
Komentarze See more