Strona główna Inne Jak napisać laudację?

Jak napisać laudację?

Laudacja

Laudacja to mowa pochwalna eksponująca zalety jakiejś osoby, wygłaszana z okazji jubileuszu, wręczenia nagrody lub nadania tytułu, np. doktora honoris causa.

Układ

  1. Tytuł (np. „Laudacja (czyja) z okazji…”);

  2. Zwrot do osób zgromadzonych („Szanowni Państwo”);

  3. Powód spotkania (np. „Spotkaliśmy się tutaj, aby przyznać…”);

  4. Odniesienie do osoby przemawiającej (np. „Z profesorem spotkałem się po raz pierwszy w…”);

  5. Pochwała zasług i argumentacja;

  6. Zakończenie (podziękowania, wyrazy uznania, życzenia).

Przykład

Źródło/Całość: http://www.synchrotron.org.pl/publ/biulet/vo04/laudacja.pdf

Laudacja – przykład

LAUDACJA

Szanowny, Drogi Panie Profesorze!
Szanowni Koledzy!

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność, przedstawienia Państwu sylwetki Pana Profesora Andrzeja Kisiela, któremu Zarząd Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego postanowił przyznać tytuł Honorowego Członka. Większość z nas tu obecnych doskonale zna działalność naukową i organizatorską Pana Profesora, ale pozwolę sobie w skrócie przypomnieć niektóre aspekty jego działalności, jako że był przez 31 lat moim przełożonym, opiekunem naukowym i mogę chyba powiedzieć drogi Andrzeju także przyjacielem.

Prof. A. Kisiel studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1948-52 na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, specjalizując się w zakresie fizyki i uzyskał stopień magistra filozofii. Stąd być może jego filozoficzne podejście do życia. W styczniu 1953 roku został zatrudniony w Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracował nieprzerwanie, zdobywając kolejne tytuły naukowe i obejmując różne stanowiska, aż do 2002 roku (…).

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj