Jak połączyć miłość do książki i troskę o środowisko? Najlepszym sposobem jest szukanie ulubionych pozycji w antykwariatach. To miejsca „z duszą”, w których książkoholicy znajdują zapomniane dzieła w przystępnych cenach. Co warto wiedzieć o antykwariatach i jak kupować w nich książki? Dlaczego sięgać po używane egzemplarze? Przeczytaj!
Jak możesz dać książce drugie życie?
To prawda, że mnóstwo osób wybiera e-booki zamiast tradycyjnych papierowych okazów. Co jednak z tymi, które już zostały wydrukowane? Czy ich los musi być przesądzony? Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie takiej książki w miejscu, które zajmuje się udostępnianiem używanych pozycji innym fanom literatury. Obecnie szczególnie antykwariat online cieszy się ogromną popularnością wśród poszukiwaczy starych książek. Można w nim wybierać spośród mnóstwa egzemplarzy bez względu na miejsce zamieszkania.
Jak skutecznie wybierać książki w antykwariacie?
Szukasz antykwariatu w Trójmieście i chcesz dokonać przemyślanego zakupu? Udzielimy Ci kilku rad, które przydały się już niejednemu poszukiwaczowi zapominanych egzemplarzy książek. Oto najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać przed zakupem.
1. W antykwariacie znajdziesz głównie używane książki
Nastawianie się na wyszukanie w antykwariacie sztuk prosto z drukarni może Cię rozczarować. W miejscach tych jest mnóstwo pozycji, z których ogromna większość to egzemplarze używane. Przykładem jest antykwariat w Gdańsku. Niektóre z nich mogą mieć braki w stronach, inne są wyraźnie powycierane a jeszcze inne nawet poplamione. Oczywiście zdarzają się dzieła literackie, których nikt wcześniej nie użytkował. Są to jednak wyjątki i często mają w sobie np. błędy drukarskie.
2. Pamiętaj o sprawdzeniu faktycznego stanu książki
Jeśli wybierasz antykwariat w Gdyni lub innym mieście zawsze dokładnie zapoznaj się opisem książki z wirtualnej półki. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że pozycja ta ma widoczne ślady użytkowania lub inne skazy, o których chciałbyś wcześniej wiedzieć. Nie kieruj się jedynie ceną, bo jej wysokość jest zwykle uzależniona od faktycznego stanu. Im tańsza, tym bardziej wyeksploatowana.
3. Kupuj kilka egzemplarzy jednocześnie
Robiąc zakupy np. w antykwariacie w Sopocie, pamiętaj o opcji wysyłki. Często książki w takich miejscach są w naprawdę korzystnych cenach, więc najlepiej jest wybrać kilka z nich, żeby nie płacić za dodatkowe przesyłki. Skoro już mowa o dostawie, najpewniejszy jej sposób to przesyłka kurierska, paczkomat lub list polecony. Zadbanie o jakość przesyłki ma szczególne znaczenie w przypadku „białego kruka”.
4. Sprawdzaj opinie przed zakupem
To naturalne, że chcesz kupować tam, gdzie inni do tej pory byli zadowoleni. Dlatego zerknij wcześniej na opinie o antykwariacie, w którym zamierzasz wybrać swoje pozycje literackie. Dobrze jest zasięgnąć języka w sprawie czasu wysyłki, kontaktu ze sprzedawcą lub porównania stanu książki z faktycznym. Dzięki temu unikniesz wydawania swoich pieniędzy na próżno.
Wybieraj książki w antykwariacie – podsumowanie
Antykwariaty to przestrzenie z duszą, dlatego zamawianie książek w takich miejscach zawsze wiąże się ze sporym napięciem. Już dziś zajrzyj do takiego sklepu online, by poznać bogactwo wirtualnych półek.