Strona główna Edukacja 260 osób z ok. 30 krajów dostało stypendium im. Banacha na studia...

260 osób z ok. 30 krajów dostało stypendium im. Banacha na studia w Polsce

Aż 260 osób z niemal 30 krajów, m.in. Etiopii, Nigerii, Ukrainy i Azerbejdżanu, otrzymało stypendium im. Stefana Banacha, pozwalające na podjęcie studiów w Polsce. O wyniku tegorocznej edycji programu poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Stypendium im. Stefana Banacha jest wspólną inicjatywną Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Nauki i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jego celem jest umożliwienie podjęcie studiów w Polsce młodzieży z krajów rozwijających się.

W tegorocznej edycji z blisko 2000 zgłoszeń przyznano wsparcie finansowe 260 osobom z prawie 30 krajów. Najwięcej tym gronie jest przedstawicieli Etiopii (21 osób), Nigerii (20 osób), Ukrainy (19 osób) i Azerbejdżanu (16 osób). Poza tym wśród stypendystów znaleźli się także studenci m.in. z Albanii, Białorusi, Brazylii, Jordanii, Kazachstanu, Kenii czy z Wietnamu – podała NAWA.

Największą popularnością wśród studentów cieszyły się Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Jagielloński. Jeśli chodzi o dziedziny, które były najczęściej wskazywane przez stypendystów, znalazły się wśród nich nauki inżynieryjno-techniczne, ścisłe i przyrodnicze.

„To niezwykle istotne stypendium, ponieważ dziś wspomniane kierunki studiów są wręcz strategiczne dla rozwoju nowoczesnego państwa i jego potencjału. To także pole zacieśniania współpracy z krajami nie tylko naszego regionu, ale także Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Dzięki takim inicjatywom Polska po raz kolejny jest pomostem między krajami rozwijającymi się i Zachodem” – mówi dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Grażyna Żebrowska, cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP.

Stypendium im. Stefana Banacha obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez ministra edukacji i nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Ponadto obywatelom niektórych krajów, czyli Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu, program oferuje dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Patron stypendium prof. Stefan Banach (1892-1945) to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich matematyków. Był współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej i analizy funkcjonalnej, czyli działu matematyki mającego zastosowanie m.in. w opisywaniu zjawisk przyrodniczych.

Rządowa agencja NAWA podlega ministrowi edukacji i nauki. Działa na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki, m.in. przez wspieranie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej (PAP)

zan/ joz/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj