Strona główna Inne 5 praktycznych porad: jak pogodzić salon z sypialnią?

5 praktycznych porad: jak pogodzić salon z sypialnią?

Bardzo często, szczególnie w przypadku niewielkich rozmiarów mieszkań, zmuszeni jesteśmy łączyć w pomieszczeniach różne strefy. Najczęstszym rozwiązaniem jest łączenie salonu z kuchnią lub aneksem kuchennym, a także salonu z sypialnią. Aby zachować wszystkie najważniejsze funkcje pomieszczeń, ale także ich estetykę i ustawność, warto starannie przemyśleć wybrane rozwiązania aranżacyjne.

Wykorzystaj lub stwórz wnękę

Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się wnęka, w której zmieści się łóżko i niewielkich rozmiarów szafka nocna, warto to wykorzystać. Umieszczenie łóżka w osobnej, przynajmniej częściowo oddzielonej od pozostałej części pomieszczenia wnęce pozwoli oddzielić strefę dzienną od sypialnej. Możemy także samodzielnie wykonać wnękę, wznosząc w pokoju krótką ściankę.

Wykorzystaj meble

Jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości wykorzystania ścianki do podziału poszczególnych stref pomieszczenia, możemy wykorzystać w tym celu inne elementy. Praktycznym rozwiązaniem może być oddzielenie łóżka wysokim transparentnym regałem lub szafą. W ten sposób nie zastawiając pomieszczenia dodatkowymi elementami, możemy w jednej przestrzeni zmieścić sypialnię i salon.

Do podzielenia pomieszczenia na dwie strefy – sypialną i dzienną – możemy także użyć dużego biurka lub szafki z telewizorem. Jeśli żadne z tych rozwiązań nam nie odpowiada, możemy poszukać innych ciekawych inspiracji na pełnej pomysłów stronie AboutDecor.

5 praktycznych porad: jak pogodzić salon z sypialnią?

Sypialnia w stylu loftowym

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które jednak sprawdza się raczej w pomieszczeniach o większym metrażu, jest wydzielenie strefy sypialnej poprzez umieszczenie jej na podwyższeniu. Tego typu rozmieszczenie stref jest charakterystyczne zwłaszcza dla wnętrz w stylu loftowym, gdzie często spotyka się umieszczony na środku dużego salonu podest, na którym – oddzielona szklaną ścianką czy parawanem – znajduje się strefa sypialna.

W przypadku małego salonu wykonanie podwyższenia na środku pokoju nie będzie dobrym rozwiązaniem. Możemy jednak spróbować umieścić łóżko na nieco wyższym poziomie w jednym z kątów pomieszczenia. W celu sprawdzenia efektu końcowego planowanej aranżacji możemy ustawić łóżko na drewnianych paletach i ocenić estetykę oraz funkcjonalność wybranego rozwiązania.

Składane łóżko

Jeżeli mamy do dyspozycji niewielkich rozmiarów salon, w którym konieczne jest także umieszczenie łóżka, możemy zdecydować się na praktyczne rozwiązanie w postaci łóżka składanego do wewnątrz szafy. Na rynku znaleźć możemy wiele tego typu szaf i meblościanek, ze specjalnym, przeznaczonym na złożone łóżko miejscem. Możemy także zlecić specjaliście wykonanie tego typu mebla, który pozwoli na praktyczne schowanie łóżka za dnia, a także będzie odpowiadać naszym gustom i oczekiwaniom.

Wielofunkcyjna kanapa

Ostatecznym sposobem na praktyczne połączenie salonu z sypialnią jest inwestycja w funkcjonalną, rozkładaną kanapę. Dzięki temu bez zbędnego zastawiania przestrzeni możemy korzystać z pomieszczenia zarówno za dnia, jak i w nocy. Warto zdecydować się na kanapę, która będzie także dodatkowo wyposażona w szuflady lub schowek, w których pomieścimy zbędną w ciągu dnia pościel.

Wybierając konkretne rozwiązanie, warto kierować się zarówno praktycznymi, jak i estetycznymi względami. Zastanówmy się dobrze, która z aranżacji najlepiej pasować będzie do metrażu, ukształtowania oraz charakteru danego wnętrza. Warto pamiętać także o tym, że wybrany sposób umeblowania przestrzeni ma przede wszystkim zapewniać nam wygodę i przyjemność jej użytkowania.


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj